Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 31

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  31:1 Gjeta strehė te ti, o Zot; bėj qė unė tė mos ngatėrrohem kurrė; ēliromė pėr drejtėsinė tėnde.

  31:2 Ma vėr veshin, nxito tė mė ēlirosh; bėhu pėr mua njė kėshtjellė e fortė dhe njė vend i fortifikuar qė tė mė shpėtosh.

  31:3 Sepse ti je kėshtjella ime dhe kalaja ime; pėr hir tė emrit tėnd mė udhėhiq dhe tregomė udhėn.

  31:4 Nxirrmė jashtė rrjetės qė mė kanė ngritur fshehurazi, sepse ti je kėshtjella ime.

  31:5 Nė duart e tua unė e besoj frymėn time; ti mė shpengove, o Zot, Perėndi e sė vėrtetės.

  31:6 Unė i urrej ata qė kanė dėshirė pėr t`u dukur, por kam besim te Zoti.

  31:7 Unė do tė ngazėlloj dhe do tė kėnaqem me mirėsinė tėnde, sepse ti ke parė pikėllimin tim dhe i ke kuptuar ankthet e shpirtit tim,

  31:8 dhe nuk mė dorėzove nė duart e armikut, por m`i vure kėmbėt nė njė vend tė gjerė.

  31:9 Ki mėshirė pėr mua, o Zot, sepse jam me ankth; syri im, shpirti im dhe tė pėrbrendshmet e mia po treten nga dhembja,

  31:10 sepse jeta ime po mpaket nga pikėllimi dhe vitet e mia nga tė qarat; forca ime po mpaket pėr shkak tė mėkatit tim dhe kockat e mia po treten.

  31:11 Jam bėrė njė turp pėr tėrė armiqtė e mi, veēanėrisht pėr tė afėrmit e mi dhe njė tmer pėr tė njohurit e mi; ata qė mė shohin rrugės, ikin larg meje.

  31:12 Zemra e tyre mė ka harruar si tė isha njė njeri i vdekur; i pėrngjaj njė vazoje tė thyer.

  31:13 Sepse dėgjoi shpifjet e shumė njerėzve; rreth e qark sundon tmerri, ndėrsa ata kėshillohen midis tyre kundėr meje dhe kurdisin komplote pėr tė mė zhdukur.

  31:14 Por unė kam besim te ti, o Zot; kam thėnė: "Ti je Perėndia im".

  31:15 Ditėt e mia janė nė dorėn tėndė; ēliromė nga duart e armiqve tė mi dhe tė atyre qė mė pėrndjekin.

  31:16 Bėj qė tė shkelqejė fytyra jote mbi shėrbėtorin tėnd; shpėtomė pėr hir tė mirėsisė sate.

  31:17 O Zot, bėj qė unė tė mos jem i pėshtjelluar, pse tė kam kėrkuar; u pėshtjellofshin tė pabesėt dhe rėnēin nė heshtje nė Sheol.

  31:18 Mbeēin pa fjalė buzėt gėnjeshtare, qė flasin pa turp kundėr tė drejtit, me mėndjemadhėsi dhe pėrēmim.

  31:19 Sa e madhe ėshtė mirėsia jote qė ti u rezervon atyre qė kanė frikė nga ti, dhe qė ti pėrdor nė prani tė bijve tė njerėzve ndaj atyre qė gjejnė strehė te ti!

  31:20 Ti i fsheh nė strehėn e fshehtė tė pranisė sate nga grackat e njerėzve, ti i ruan nė njė ēadėr tė mbrojtur nga grindjet me fjalė.

  31:21 Qoftė i bekuar Zoti, sepse mė ėshtė treguar shumė dashamirės, duke mė vendosur si nė njė vend tė fortifikuar.

  31:22 Kurse unė, nė hutimin tim, thoja: "Mė kanė larguar nga prania jote"; por ti dėgjove zėrin e lutjeve tė mia kur tė klitha ty.

  31:23 Duajeni Zotin, ju, gjithė shenjtorė tė tij! Zoti i mbron besnikėt dhe i shpaguan gjerėsisht ata qė veprojnė me kryelartėsi.

  31:24 Qofshi tė fortė, mbarė ju qė shpresoni tek Zoti, dhe ai do ta bėjė tė patundur zemrėn tuaj.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine