Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 37

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  37:1 Mos u dėshpėro pėr shkak tė njerėzve tė kėqij; mos ki smirė ata qė veprojnė me ligėsi,

  37:2 sepse ata shpejt do tė kositen si bari dhe do tė thahen si bari i blertė.

  37:3 Ki besim tek Zoti dhe bėj tė mira; bano vendin dhe shto besnikėrinė.

  37:4 Gjej kėnaqėsinė tėnde nė Zotin dhe ai do tė plotėsojė dėshirat e zemrės sate.

  37:5 Vendose fatin tėnd tek Zoti, ki besim tek ai dhe ai ka pėr tė vepruar.

  37:6 Ai do tė bėjė tė shkėlqejė drejtėsia jote si drita dhe ndershmėria e saj si mesdita.

  37:7 Rri nė heshtje para Zotit dhe prite atė; mos u hidhėro pėr atė qė i shkojnė mbarė punėt e veta, pėr njeriun qė ndjek planet e kėqija tė tij.

  37:8 Hiq dorė nga zemėrimi dhe lėre pėrbuzjen; mos u dėshpėro; kjo do tė tė ēonte edhe ty tė bėje tė keqen.

  37:9 Sepse njerėzit e kėqij do tė shfarosen, por ata qė shpresojnė tek Zoti do tė bėhen zotėr tė tokės.

  37:10 Edhe pak dhe i pabesi nuk do tė jetė mė; po, ti do tė kėrkosh me kujdes vendin e tij dhe ai nuk do tė jetė mė.

  37:11 Por zemėrbutėt do tė zotėrojnė tokėn dhe do tė gėzojnė njė paqe tė madhe.

  37:12 I pabesi komploton kundėr tė drejtit dhe kėrcėllin dhėmbėt kundėr tij.

  37:13 Zoti qesh me tė, sepse e sheh qė vjen dita e tij.

  37:14 Tė pabesėt kanė nxjerrė shpatėn dhe kanė nderur harkun e tyre pėr tė rrėzuar tė mjerin dhe nevojtarin, pėr tė vrarė ata qė ecėn drejt nė rrugėn e tyre.

  37:15 Shpata e tyre do tė hyjė nė zemrėn e tyre dhe harqet e tyre do tė thyhen.

  37:16 Vlen mė tepėr e pakta e tė drejtit se sa bollėku i shumė tė pabesėve.

  37:17 Sepse krahėt e tė pabesėve do tė thyhen, por Zoti i pėrkrah tė drejtėt.

  37:18 Zoti i njeh ditėt e njerėzve tė ndershėm dhe trashėgimia e tyre do tė vazhdojė pėrjetė.

  37:19 Ata nuk do tė ngatėrrohen nė kohėn e fatkeqėsisė dhe nė ditėt e zisė do tė ngopen.

  37:20 Por tė pabesėt do tė vdesin dhe armiqtė e Zotit do tė konsumohen dhe do tė bėhen tym si dhjami i qengjave.

  37:21 I pabesi merr hua dhe nuk e kthen, por i drejti ka mėshirė dhe dhuron.

  37:22 Sepse tė bekuarit nga Zoti do tė trashėgojnė tokėn, por ata qė janė mallkuar prej tij do tė shfarosen.

  37:23 Hapat e njeriut i drejton Zoti, kur atij i pėlqejnė rrugėt e tij.

  37:24 Por kur njeriu rrėzohet, nuk shtrihet pėr tokė, sepse Zoti e mban pėr dore.

  37:25 Unė kam qenė fėmijė dhe tani jam plakur, por nuk e kam parė kurrė tė drejtin tė braktisur dhe pasardhėsit e tij tė lypin bukė.

  37:26 Ai ka mėshirė dhe jep kurdoherė hua; dhe pasardhėsit e tij janė nė bekim.

  37:27 Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, dhe do tė kesh njė banesė tė pėrjetshme.

  37:28 Sepse Zoti e do drejtėsinė dhe nuk ka pėr t`i braktisur kurrė shenjtorėt e tij; ata do tė ruhen pėrjetė, ndėrsa pasardhėsit e tė pabesėve do tė shfarosen.

  37:29 Tė drejtėt do tė trashėgojnė tokėn dhe do tė banojnė gjithnjė mbi tė.

  37:30 Nga goja e tė drejtit del dituri dhe gjuha e tij flet pėr drejtėsi.

  37:31 Ligji i Perėndisė tė tij ėshtė nė zemrėn e tij; hapat e tij nuk do tė lėkunden.

  37:32 I pabesi spiunon tė drejtin dhe pėrpiqet ta vrasė.

  37:33 Zoti nuk do ta lėrė nė duart e tij dhe nuk do tė lejojė qė tė dėnohet, kur tė gjykohet.

  37:34 Ki shpresė tė patundur tek Zoti dhe ndiq rrugėn tij, dhe ai do tė tė lartojė me qėllim qė ti tė trashėgosh tokėn; kur tė pabesėt tė jenė tė shfarosur, ti do ta shikosh.

  37:35 E pashė njeriun e pushtetshėm dhe tė furishėm tė begatohet si njė pemė e gjelbėr nė tokėn e tij tė lindjes,

  37:36 por pastaj u zhduk; dhe ja, nuk ėshtė mė; e kėrkova, por nuk e gjeta mė.

  37:37 Ki kujdes pėr njeriun e ndershėm dhe kėqyr njeriun e drejtė, sepse e ardhmja e kėtij njeriu do tė jetė paqja.

  37:38 Por shkelėsit do tė shkatėrrohen tė gjithė; nė fund tė pabesėt do tė dėrrmohen.

  37:39 Por shpėtimi i tė drejtėve vjen nga Zoti; ai ėshtė kėshtjella e tyre nė kohėn e fatkeqėsisė.

  37:40 Dhe Zoti i ndihmon dhe i ēliron; i ēliron nga tė pabesėt dhe i shpėton, sepse kanė gjetur strehė tek ai.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine