Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 91

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  91:1 Kush banon nė strehėn e Shumė tė Lartit, pushon nė hijen e tė Plotfuqishmit.

  91:2 Unė i them Zotit: "Ti je streha ime dhe kėshtjella ime, Perėndia im, tė cilit i besoj".

  91:3 Me siguri ai do tė tė ēlirojė nga laku i gjuetarit tė shpendėve dhe nga murtaja vdekjeprurėse.

  91:4 Ai do tė tė mbulojė me pendėt e tij dhe do tė gjesh strehė nėn krahėt e tij; besnikėria e tij do tė tė shėrbejė si mburojė dhe parzmore.

  91:5 Ti nuk do tė kesh frikė nga tmerri i natės, sa nga shigjeta qė fluturon ditėn,

  91:6 as nga murtaja qė endet nė terr, as nga shfarosja qė bėn kėrdinė nė mesditė.

  91:7 Njė mijė do tė bien nė krahun tėnd dhe dhjetė mijė nė tė djathtėn tėnde, por aty nuk do tė tė afrohet.

  91:8 Mjafton qė ti tė kėqyrėsh me sytė e ty dhe do tė shikosh shpėrblimin e tė pabesėve.

  91:9 Duke qenė se ke thėnė: "O Zot, ti je streha ime, dhe e ke bėrė Shumė tė Lartin strehėn tėnde,

  91:10 nuk do tė tė gjejė asnjė e keqe, asnjė plagė nuk do t`i afrohet ēadrės sate.

  91:11 Sepse ai do tė urdhėroi Engjėjt e tij tė tė ruajnė nė tė gjitha rrugėt e tua.

  91:12 Ata do tė tė mbajnė nė duart e tyre, me qėllim qė kėmba jote tė mos pengohet nga ndonjė gur.

  91:13 Ti do tė ecėsh mbi luanin dhe gjarpėrin helmues, do tė shkelėsh luanin e vogėl dhe kuēedrėn.

  91:14 Duke qenė se ai ka vėnė mbi mua dashurinė e tij, unė do ta ēliroj dhe do ta ēoj lart nė vend tė sigurt, sepse ai njeh emrin tim.

  91:15 Ai do tė mė kėrkojė dhe unė do t`i pėrgjigjem; do tė jem me tė nė fatkeqėsi; do ta ēliroj dhe do ta pėrlėvdoj.

  91:16 Do ta ngop me jetė tė gjatė dhe do t`i tregoj shpėtimin tim.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine