Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - REVELATION 11

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  11:1 dhe oborrin qė ėshtė jashtė tempullit lėre dhe mos e mat, sepse u ėshtė dhėnė johebrenjve; dhe ata do ta shkelin qytetin e shenjtė pėr dyzet e dy muaj.

  11:2 Dhe unė do t`u jap tė dy dėshmitarėve tė mi pėr tė profetizuar, dhe ata do tė profetizojnė njė mijė e dyqind e gjashtėdhjetė ditė, tė veshur me thasė.

  11:3 Kėta janė tė dy drurėt e ullirit dhe tė dy shandanėt qė rrijnė pėrpara Perėndisė sė dheut.

  11:4 Dhe, nėse ndokush dėshiron t`u bėjė keq atyre, nga goja e tyre del zjarr dhe i gllabėron armiqtė e tyre; dhe kushdo qė dėshėron t`u bėjė keq atyre, nė kėtė mėnyrė duhet vrarė.

  11:5 Ata kanė pushtet tė mbyllin qiellin, qė tė mos bjerė shi nė ditėt e profecisė sė tyre; ata kanė edhe pushtet mbi ujėrat t`i kthejnė nė gjak dhe pėr tė goditur dheun me ēdo plagė, sa herė tė duan.

  11:6 Dhe kur ta kryejnė dėshminė e tyre, bisha qė ngjitet nga humnera do tė bėjė luftė kundėr tyre, edhe do t`i mundė ata, dhe do t`i vrasė.

  11:7 Dhe kufomat e tyre do tė dergjen nė sheshin e qytetit tė madh, i cili frymėrisht quhet Sodomė dhe Egjipt, ku ėshtė kryqėzuar edhe Zoti ynė.

  11:8 Dhe njerėz nga popuj, dhe fise, dhe gjuhė, dhe kombe do tė shohin kufomat e tyre pėr tri ditė e gjysmė, dhe nuk do tė lėnė qė kufomat e tyre tė shtihen nė varr.

  11:9 Dhe banorėt e dheut do tė ngazėllojnė pėr ata dhe do tė bėjnė festė; dhe do t`i dėrgojnė njeri tjetrit dhurata, sepse kėta dy profetė i munduan ata qė banojnė mbi dhe``.

  11:10 Por mbas tri ditė e gjysmė, fryma e jetės qė buron nga Perėndia hyri nė ta; edhe qėndruan nė kėmbėt e tyre, dhe njė tmerr e madh ra mbi ata qė i shikonin.

  11:11 Edhe dėgjuan njė zė tė madh nga qielli duke u thėnė atyre: ``Ngjituni kėtu lart``. Dhe u ngjitėn nė qiell nė njė re; dhe armiqtė e tyre i panė.

  11:12 Dhe nė atė orė ra njė tėrmet i madh, dhe e dhjeta pjesė e qytetit u rrėzua, dhe nė tėrmet u vranė shtatė mijė njerėz; dhe tė tjerėt u tmerruan dhe i dhanė lavdi Perėndisė sė qiellit.

  11:13 Mjerimi i dytė kaloi, por ja, mjerimi i tretė do vijė sė shpejti.

  11:14 Dhe engjėlli i shtatė i ra borisė dhe u bėnė zėra tė mėdhenj nė qiell qė thoshnin: ``Mbretėritė e botės u bėnė mbretėri tė Zotit tonė dhe tė Krishtit tė tij, dhe ai do tė mbretėrojė nė shekuj tė shekujve``.

  11:15 Atėherė tė njėzet e katėr pleqtė qė rrinin pėrpara Perėndisė mbi fronet e tyre, ranė pėrmbys mbi fytyrat e veta dhe adhuruan Perėndinė,

  11:16 duke thėnė: ``Ne tė falėnderojmė, o Zot, Perėndi i Plotfuqishmi, qė je, qė ishe dhe qė do tė vish, sepse more nė dorė pushtetin tėnd tė madh, dhe mbretėron.

  11:17 Kombet ishin zemėruar, por erdhi mėria jote, dhe erdhi koha qė tė gjykohen tė vdekurit dhe t`u jepet paga shėrbėtorėve tė tu, profetėve, dhe shenjtorėve, dhe atyre qė druajnė emrin tėnd, tė vegjėlve dhe tė mėdhenjve, dhe tė shkatėrrosh ata qė shkatėrrojnė dheun``.

  11:18 Atėherė u hap tempulli i Perėndisė nė qiell dhe u duk arka e besėlidhjes sė tij, dhe ndodhnin vetėtima, dhe zėra, dhe bubullima, dhe tėrmet, dhe njė rebesh i fortė breshėri.

  11:19 Pastaj njė shenjė e madhe u duk nė qiell: njė grua e veshur me diellin, dhe me hėnėn poshtė kėmbėve tė saj, dhe mbi krye tė saj njė kurorė me dymbėdhjetė yje.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine