Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ROMANS 14

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  14:1 Pranojeni atė qė ėshtė i dobėt nė besim, pa e qortuar pėr mendimet.

  14:2 Dikush mendon se mund tė hajė nga ēdo gjė, ndėrsa ai qė ėshtė i dobėt ha vetėm barishte.

  14:3 Ai qė ha tė mos e pėrbuzė atė qė nuk ha, dhe ai qė nuk ha tė mos gjykojė atė qė ha, sepse Perėndia e ka pranuar.

  14:4 Kush je ti qė gjykon shėrbyesin e tjetrit? A qėndron mbi kėmbė ose rrėzohet, ėshtė punė e zotit tė tij, por ai do tė qėndrojė, sepse Perėndia ėshtė i zoti ta bėjė atė tė qėndrojė nė kėmbė.

  14:5 Sepse dikush e ēmon njė ditė mė shumė se njė tjetėr, dhe tjetri i ēmon tė gjitha ditėt njėlloj; gjithsecili tė jetė plotėsisht i bindur nė mendjen e tij.

  14:6 Ai qė e ēmon ditėn, pėr Zotin e ēmon; ai qė nuk e ēmon ditėn, pėr Zotin nuk e ruan; kush ha, pėr Zotin ha dhe i falet nderit Perėndisė; dhe kush nuk ha, pėr Zotin nuk ha dhe i falet nderit Perėndisė.

  14:7 Sepse asnjė nga ne nuk jeton pėr veten e tij dhe askush nuk vdes pėr veten e tij,

  14:8 sepse, edhe nėse rrojmė, rrojmė pėr Zotin; edhe nėse vdesim, vdesim pėr Zotin; pra, edhe po tė rrojmė ose tė vdesim, tė Zotit jemi.

  14:9 Sepse pėr kėtė edhe vdiq Krishti dhe u ngjall e u kthye nė jetė: qė tė zotėrojė edhe mbi tė vdekurit, edhe mbi tė gjallėt.

  14:10 Por ti, pse e gjykon vėllanė tėnd? Ose pėrse e pėrbuz vėllanė tėnd? Tė gjithė, pra, do tė dalim pėrpara gjykatės sė Krishtit.

  14:11 Sepse ėshtė shkruar: ``Rroj unė, thotė Perėndia, se ēdo gjė do tė ulet para meje, dhe ēdo gjuhė do ta lavdėrojė Perėndinė!``.

  14:12 Kėshtu, pra, secili nga ne do t`i japė llogari Perėndisė pėr veten e vet.

  14:13 Prandaj tė mos e gjykojmė mė njeri tjetrin, por mė tepėr gjykoni kėtė: mos i vini gur pengese ose skandal vėllait.

  14:14 Unė e di dhe jam plotėsisht i bindur nė Zotin Jezus, se asnjė gjė nuk ėshtė e ndyrė nė vetvete, por pėr atė qė ēmon se diēka ėshtė e ndyrė, pėr atė ėshtė e ndyrė.

  14:15 Por nėse vėllai yt trishtohet pėr shkak tė njė ushqimi, ti nuk ecėn mė sipas dashurisė; mos e bėj atė tė humbasė me ushqimin tėnd atė pėr tė cilin Krishti vdiq.

  14:16 Prandaj le tė mos shahet e mira juaj,

  14:17 sepse mbretėria e Perėndisė nuk ėshtė tė ngrėnėt dhe tė pirėt, por drejtėsia, paqja dhe gėzimi nė Frymėn e Shenjtė.

  14:18 Sepse ai qė i shėrben Krishtit nė kėto gjėra, ėshtė i pėlqyer nga Perėndia dhe i miratuar nga njerėzit.

  14:19 Le tė ndjekim, pra, ato qė ndihmojnė pėr paqe dhe pėr ndėrtimin e njėri-tjetrit.

  14:20 Mos e prish veprėn e Perėndisė pėr ushqimin; vėrtet, tė gjitha gjėra janė tė pastra, por bėn keq kur dikush ha diēka qė i ėshtė pengesė.

  14:21 Éshtė mirė tė mos hajė mish njeriu, as tė mos pijė verė, as tė mos bėjė gjė qė mund ta ēojė vėllanė tėnd tė pengohet, ose tė skandalizohet ose tė dobėson.

  14:22 A ke besim ti? Mbaje besimin pėr veten tėnde pėrpara Perėndisė; lum ai qė nuk dėnon veten e tij nė atė qė miraton.

  14:23 Por ai qė ėshtė me dy mendje, edhe sikur tė hajė, ėshtė dėnuar, sepse nuk ha me besim; dhe ēdo gjė qė nuk bėhet me besim, ėshtė mėkat.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine