Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ROMANS 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 Edhe ne, qė jemi tė fortė, duhet tė mbajmė dobėsitė e atyre qė janė tė dobėt dhe jo t`i pėlqejmė vetes.

  15:2 Secili nga ne le t`i pėlqejė tė afėrmit pėr tė mirė, pėr ndėrtim,

  15:3 sepse edhe Krishti nuk i pėlqeu vetes sė tij, por sikurse ėshtė shkruar: ``Sharjet e atyre qė tė shanin ty, ranė mbi mua``.

  15:4 Sepse tė gjitha gjėrat qė u shkruan nė tė kaluarėn u shkruan pėr mėsimin tonė, qė me anė tė kėmbėnguljes dhe tė ngushėllimit tė Shkrimeve, tė kemi shpresė.

  15:5 Dhe Perėndia i durimit dhe i ngushėllimit ju dhėntė juve tė keni po ato mendime njeri me tjetrin, sipas Jezu Krishtit,

  15:6 qė me njė mendje tė vetme dhe njė gojė tė vetme ta pėrlėvdoni Perėndinė, Atin e Perėndisė tonė Jezu Krisht.

  15:7 Prandaj pranoni njėri-tjetrin, sikurse edhe Krishti na pranoi pėr lavdinė e Perėndisė.

  15:8 Tani unė po ju them se Jezu Krishti u bė shėrbėtor i tė rrethprerėve pėr tė vėrtetėn e Perėndisė, pėr tė vėrtetuar premtimet e dhėna etėrve,

  15:9 dhe i pranoi johebrenjtė pėr mėshirė tė vet, qė ta lėvdojnė Perėndinė sikurse ėshtė shkruar: ``Pėr kėtė do tė tė pėrlėvdoj ndėr kombe, dhe do t`i kėndoj lavdėrime emrit tėnd!``.

  15:10 Dhe pėrsėri ai thotė: ``Gėzohuni, o njerėz, me popullin e tij``.

  15:11 Dhe pėrsėri: ``Lavdėroni Zotin, tė gjithė njerėzit; dhe le ta lėvdojnė tė gjithė popujt``.

  15:12 Dhe pėrsėri Isaia thotė: ``Do tė mbijė njė filiz nga rrėnja e Jeseut dhe ai qė ngrihet pėr tė sunduar njerėzit; kombet do tė shpresojnė nė tė!``.

  15:13 Dhe Perėndia i shpresės le t`ju mbushė me ēfarėdo gėzimi dhe paqe me anė tė besimit, qė tė keni mbushulli nė shpresė, me anė tė fuqisė sė Frymės sė Shenjtė!

  15:14 Dhe, sa pėr ju, o vėllezėr, mė ėshtė mbushur mendja pėr ju, se edhe ju jeni plot mirėsi, plot me ēdo njohuri, tė zotė tė kėshilloni njėri-tjetrin.

  15:15 Por unė ju shkrova nė njė farė shkalle mė me guxim qė t`ju kujtoj pėr hirin qė m`u dha prej Perėndisė,

  15:16 qė tė jem shėrbėtor i Jezu Krishtit pranė johebrenjve, duke punuar nė shėrbesėn e shenjtėruar tė ungjillit tė Perėndisė, qė oferta e johebrenjve tė jetė e pėlqyer, dhe e shenjtėruar nga Fryma e Shenjtė.

  15:17 Kam, pra, me se tė mburrem nė Jezu Krishtin pėr punėt qė kanė tė bėjnė me Perėndinė.

  15:18 Sepse nuk do tė guxoja tė flas pėr ndonjė nga ato gjėra tė cilat Krishti nuk i bėri nėpėrmjet meje, pėr t`i sjell nė dėgjes johebrenjtė me fjalė dhe me vepėr,

  15:19 me fuqi shenjash dhe ēudirash, me fuqi tė Frymės sė Perėndisė; kėshtu, prej Jeruzalemit e pėrqark dhe gjer nė Iliri, kam kryer shėrbimin e ungjillit tė Krishtit,

  15:20 duke u pėrpjekur tė ungjillėzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit, qė tė mos ndėrtoj mbi themelin e tjetėrit.

  15:21 Por, sikurse ėshtė shkruar: ``Ata, ndėr tė cilėt nuk u qe shpallur, do tė shohin, dhe ata qė nuk kishin dėgjuar pėr tė, do tė kuptojnė``.

  15:22 Edhe pėr kėtė arsye u pengova shumė herė tė vij tek ju.

  15:23 Por tani, duke mos pasur mė fushė veprimi pėr tė ungjillizuar nė kėto vise, dhe duke pasur prej shumė vjetėsh mall tė vij tek ju,

  15:24 kur tė shkoj nė Spanjė, do tė vij ndėr ju; sepse shpresoj, pra, t`ju shoh dhe tė mė pėrcillni deri atje, pasi tė kėnaqem, sado pak, me ju.

  15:25 Por tani unė po shkoj nė Jeruzalem, pėr t`u shėrbyer shenjtorėve,

  15:26 sepse atyre nga Maqedonia dhe Akaia u pėlqeu tė japin njė ndihmesė pėr tė varfėrit qė janė ndėr shenjtorėt e Jeruzalemit.

  15:27 Kjo u pėlqeu atyre me tė vėrtetė, sepse u janė debitorė; sepse, nė qoftė se johebrenjtė, pra, janė bėrė pjestarė bashkė me ta pėr tė mirat frymėrore, kanė detyrė t`u shėrbejnė atyre edhe me tė mira materiale.

  15:28 Si ta kem kryer kėtė punė dhe t`ua kem dorėzuar kėtė fryt, do tė shkoj nė Spanjė, duke kaluar nga ju.

  15:29 Dhe unė e di se, duke ardhur tek ju, do tė vij nė tėrėsinė e bekimeve tė ungjillit tė Krishtit.

  15:30 Dhe ju bėj thirrje, o vėllezėr, pėr Zotin tonė Jezu Krisht dhe pėr dashurinė e Frymės, tė luftoni bashkė me mua nė lutje te Perėndia pėr mua,

  15:31 qė unė tė shpėtoj nga tė pabesėt nė Jude, dhe qė shėrbesa ime qė po bėj pėr Jeruzalemin t`u pėlqejė shenjtorėve,

  15:32 qė unė tė vij tek ju, nė dashtė Perėndia, dhe tė freskohem bashkė me ju.

  15:33 Edhe Perėndia e paqes qoftė me ju tė gjithė. Amen.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine