Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ZECHARIAH 1

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  1:1 Nė muajin e tetė tė vitit tė dytė tė Darit, fjala e Zotit iu drejtua Zakarias, birit tė Berekiahut, bir i Idos, profet, duke thėnė:

  1:2 "Zoti ishte zemėruar shumė me etėrit tuaj.

  1:3 Prandaj u thuaj: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Kthehuni tek unė, thotė Zoti i ushtrive, dhe unė do tė kthehem te ju", thotė Zoti i ushtrive.

  1:4 "Mos u bėni si etėrit tuaj, tė cilėve profetėt e sė kualuarės u kanė shpallur, duke thėnė: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Konvertohuni nga rrugėt tuaja tė kėqija dhe nga veprat tuaja tė kėqija". Por ata nuk dėgjuan dhe nuk mė kushtuan vemendje", thotė Zoti.

  1:5 "Etėrit tuaj ku janė? Po profetėt a rrojnė vallė pėrjetė?

  1:6 Vallė fjalėt e mia dhe statutet e mia qė ua kisha besuar shėrbėtorėve tė mi, profetėve, nuk arritėn te etėrit tuaj? Kėshtu ata u konvertuan dhe thanė: "Ashtu si kishte vendosur tė vepronte me ne Zoti i ushtrive, nė bazė tė rrugėve tona dhe tė veprave tona, kėshtu veproi me ne"".

  1:7 Mė njėzet e katėr tė muajit tė njėmbėdhjetė, qė ėshtė muaji i Shebatit, nė vitin e dytė tė Darit, fjala e Zotit iu drejtua Zakarias, birit tė Berekiahut, bir i Idos, profet, duke thėnė:

  1:8 Natėn pata njė vegim; dhe ja, njė burrė, qė i kishte hipur njė kali tė kuq, rrinte midis shkurreve tė mėrsinave nė njė gropė tė thellė dhe prapa tij kishte kuaj tė kuq, tė kuqėrremė dhe tė bardhė.

  1:9 Unė pyeta: "Imzot, ēfarė kuptimi kanė kėto gjėra?". Engjėlli qė fliste me mua m`u pėrgjigj: "Unė do tė tė bėj tė shohėsh ēfarė kuptimi kanė ato".

  1:10 Atėherė burri qė rrinte midis shkurreve tė mėrsinave nisi tė thotė: "Kėta janė ata qė i ka dėrguar Zoti pėr tė pėrshkuar dheun".

  1:11 Kėshtu iu pėrgjigjėn ata engjėllit tė Zotit i cili rrinte midis shkurreve tė mėrsinave: "Kemi pėrshkuar dheun dhe ja, gjithė dheu ėshtė nė pushim dhe i qetė".

  1:12 Atėherė engjėlli i Zotit nisi tė thotė: "O Zoti i ushtrive, deri kur do tė vazhdosh tė mos kesh mėshirė pėr Jeruzalemin dhe pėr qytetet e Judės kundėr tė cilave ke qėnė i zemėruar gjatė kėtyre shtatėdhjetė vjetėve?".

  1:13 Pastaj Zoti i tha disa fjalė tė mira, fjalė inkurajimi, engjėllit qė fliste me mua.

  1:14 Kėshtu engjėlli qė fliste me mua mė tha: "Bėrtit dhe thuaj: Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: "Unė jam shumė xheloz pėr Jeruzalemin dhe pėr Sionin;

  1:15 por jam zemėruar shumė me kombet qė jetojnė nė mirėqenie, sepse, kur isha zemėruar pak, ata luajtėn rol pėr ta shtuar tė keqen".

  1:16 Prandaj kėshtu thotė Zoti: "Unė po i drejtohem pėrsėri Jeruzalemit me mėshirė; tempulli im do tė rindėrtohet aty, thotė Zoti i ushtrive, dhe litari do tė nderet mbi Jeruzalem".

  1:17 Bėrtit akoma dhe thuaj: "Kėshtu thotė Zoti i ushtrive: Qytetet e mia do tė jenė plot e pėrplot me pasuri; Zoti do tė ngushėllojė akoma Sionin dhe do tė zgjedhė akoma Jeruzalemin"".

  1:18 Pastaj i ēova sytė, shikova dhe ja, katėr brirė.

  1:19 Unė e pyeta engjėllin qė fliste me mua: "Ēfarė janė kėta?". Ai m`u pėrgjigj: "Kėta janė brirėt qė kanė shpėrndarė Judėn, Izraelin dhe Jeruzalemin".

  1:20 Pastaj Zoti mė bėri tė shoh katėr kovaēė.

  1:21 Unė pyeta: "Pse kanė ardhur kėta, ēfarė do tė bėjnė?". Ai u pėrgjigj dhe tha: "Kėta janė brirėt qė kanė shpėrndarė Judėn, kėshtu qė askush nuk mund tė ēonte kokėn lart, por kėta kovaēė vijnė pėr t`i trembur, pėr tė rrėzuar brirėt e kombeve qė e kanė ngritur bririn e tyre kundėr vendit tė Judės pėr ta shpėrndarė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine