Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 1CHRONICLES 23

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  23:1 Davidi, tanimė i plakur dhe i velur me ditė, vendosi si mbret mbi Izraelin birin e tij Salomon.

  23:2 Ai mblodhi tėrė krerėt e Izraelit sė bashku me priftėrinjtė dhe me Levitėt.

  23:3 U llogaritėn Levitėt tridhjetė vjeē e lart; dhe numri i individėve ishte tridhjetė e tetė mijė.

  23:4 Nga kėta, njėzet e katėr mijė u caktuan pėr tė drejtuar punimet nė shtėpinė e Zotit, gjashtė mijė ishin magjistratė dhe gjyqtarė,

  23:5 katėr mijė ishin derėtarė dhe katėr mijė duhet tė lėvdonin Zotin me veglat qė Davidi kishte bėrė pėr ta kremtuar.

  23:6 Davidi i ndau nė klasa, sipas bijve tė Levit: Gershomi, Kehathi dhe Merari.

  23:7 Nga Gershonitėt: Ladani dhe Shimei.

  23:8 Bijtė e Ladanit: Jejeli, i pari, Zethami dhe Joeli; tre gjithsej.

  23:9 Bijtė e Shimeit: Shelomithi, Hazieli dhe Harani; gjithsej tre. Kėta ishin tė parėt e shtėpive atėrore tė Ladanit.

  23:10 Bijtė e Shimeit: Jahathi, Zina, Jeushi dhe Beriahu. Kėta ishin katėr bijtė e Shimeit.

  23:11 Jahathi ishte i pari, pas tij vinte Zina; Jeushi dhe Beriahu nuk patėn shumė fėmijė, prandaj nė regjistrimin pėrbėnin njė shtėpi tė vetme atėrore.

  23:12 Bijtė e Kehathit: Amrami, Itshari, Hebroni dhe Uzieli; gjithsej katėr.

  23:13 Bijtė e Amramit: Aaroni dhe Moisiu. Aaroni u nda veē pėr tė shenjtėruar gjėrat e shenjta, ai dhe bijtė e tij pėrjetė, pėr tė djegur temjan pėrpara Zotit, pėr t`i shėrbyer dhe pėr tė bekuar emrin e tij pėrjetė.

  23:14 Sa pėr Moisiun, njeriun e Perėndisė, bijtė e tij u llogaritėn nė fisin e Levit.

  23:15 Bijtė e Moisiut ishin Gershomi dhe Eliezeri.

  23:16 Nga bijtė e Gershomit, Shebueli ishte i pari.

  23:17 Nga bijtė e Eliezerit, Rehabiahu ishte i pari. Eliezeri nuk pati fėmijė tė tjerė, por bijtė e Rehabiahut ishin tė shumėt.

  23:18 Nga bijtė e Itsharit, Shelomithi ishte i pari.

  23:19 Nga bijtė e Hebroit, Jerijahu ishte i pari, Amariahu i dyti, Jahazieli i treti dhe Jekaneami i katėrti.

  23:20 Nga bijtė e Uzielit, Mikahu ishte i pari dhe Ishshiahu i dyti.

  23:21 Bijtė e Merarit ishin Mahli dhe Mushi. Bijtė e Mahlit ishin Eleazari dhe Kishi.

  23:22 Eleazari vdiq dhe nuk la djem, por vetėm vajzat qė u martuan me bijtė e Kishit, vėllezėr tė tyre.

  23:23 Bijtė e Mushit ishin Mahli, Ederi dhe Jeremothi; gjithsej tre.

  23:24 Kėta ishin bijtė e Levit sipas shtėpisė tė tyre atėrore, tė parėt e shtėpive atėrore sipas regjistrimit tė popullsisė, qė u bė duke i numėruar emrat njė pėr njė. Kėta ishin tė ngarkuar me shėrbimin e shtėpisė tė Zotit njėzet vjeē e lart.

  23:25 Sepse Davidi kishte thėnė: "Zoti, Perėndia i Izraelit, i ka dhėnė paqe popullit tė tij, nė mėnyrė qė ai tė mund tė banonte nė Jeruzalem pėrjetė.

  23:26 Kėshtu Levitėt nuk do ta mbartin mė tabernakullin dhe tėrė objektet e shėrbimit tė tij".

  23:27 sipas porosive tė fundit tė Davidit u bė regjistrimi i bijve tė Levit, njėzet vjeē e lart.

  23:28 Sepse detyra e tyre ishte qė tė ndihmonin bijtė e Aaronit nė shėrbimin e shtėpisė sė Zotit nė oborret, nė dhomat, nė pastrimin e tė gjitha gjėrave tė shenjta, nė punėn e shėrbimit tė shtėpisė sė Perėndisė,

  23:29 me bukėt e paraqitjes, me majėn e miellit pėr ofertėn e ushqimit, me kuleēėt e ndorme; me gjėrat qė gatuhen nė tigan, me atė qė ėshtė pėrzier me vaj dhe me tė gjitha masat dhe dimensionet.

  23:30 Pėrveē kėsaj ata duhet tė paraqiteshin ēdo mėngjes pėr tė kremtuar dhe pėr tė lėvduar Zotin, dhe kėshtu edhe ēdo mbrėmje,

  23:31 si dhe pėr tė ofruar vazhdimisht para Zotit tėrė olokaustet, sipas numrit tė caktuar nga ligji ditėt e shtuna, kur fillon hėna e re dhe nė festat solemne.

  23:32 Ata duhet tė kryenin gjithashtu detyrat e ēadrės sė mbledhjeve dhe tė shenjtėrores, si dhe tė ndihmonin bijtė e Aaronit, vėllezėrit e tyre, nė shėrbimin e shtėpisė tė Zotit.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine