Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - 2KINGS 16

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  16:1 Nė vitin e shtatėmbėdhjetė tė Pekahiahut, birit tė Remaliahut, filloi tė mbretėrojė Ashazi, biri i Jothamit, mbret i Judės.

  16:2 Kur filloi tė mbretėrojė, Ashazi ishte njėzet vjeē dhe qėndroi nė fron gjashtėmbėdhjetė vjet nė Jeruzalem. Ai nuk bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, Perėndisė tė tij, ashtu si kishte bėrė Davidi, ati i tij;

  16:3 por ndoqi rrugėn e mbretėrve tė Izraelit dhe bėri madje tė kalojė nėpėr zjarr edhe tė birin, sipas riteve tė neveritshme tė kombeve qė Zoti kishte dėbuar para bijve tė Izraelit;

  16:4 pėrveē kėsaj bėnte flijime dhe digjte temjan nė vendet e larta, nė kodrat dhe poshtė drurėve qė gjelbėronin.

  16:5 Atėherė Retsini, mbret i Sirisė, dhe Pekahu, bir i Remaliahut, dolėn pėr tė luftuar kundėr Jeruzalemit; rrethuan aty Ashazin, por nuk arritėn ta mundin.

  16:6 Nė atė kohė Retsini, mbret i Sirisė, ripushtoi Elathin dhe pėrzuri Judenjtė nga Elathi; kėshtu Sirėt hynė nė Elath dhe kanė mbetur atje deri ditėn e sotme.

  16:7 Ashazi i dėrgoi lajmėtarė Tiglath-Pileserit, mbretit tė Asirėve, pėr t`i thėnė: "Unė jam shėrbėtori dhe biri yt; dil dhe mė ēliro nga duart e mbretit tė Sirisė dhe tė mbretit tė Izraelit, qė janė ngritur kundėr meje".

  16:8 Ashazi mori pastaj argjendin dhe arin qė ndodhej nė shtėpinė e Zotit dhe nė thesaret e pallatit mbretėror dhe ia dėrgoi si dhuratė mbretit tė Asirisė.

  16:9 Atėherė mbreti i Asirisė e dėgjoi; pastaj mbreti i Asirisė doli kundėr Damaskut, e pushtoi dhe internoi banorėt e tij nė Kir, dhe vrau Retsinin.

  16:10 Atėherė mbreti Ashaz shkoi nė Damask pėr tė takuar Tiglath-Peleserin, mbretin e Asirisė; pasi pa altarin qė ishte nė Damask, mbreti Ashaz i dėrgoi priftit Uria vizatimin dhe modelin e altarit, me gjitha hollėsitė pėr ndėrtimin e tij.

  16:11 Kėshtu prifti Uria ndėrtoi njė altar, sipas porosive qė mbreti Ashaz i kishte dėrguar nga Damasku; prifti Uria e ndėrtoi para se mbreti Ashaz tė kthehej nga Damasku.

  16:12 Kur u kthye nga Damasku, mbreti pa altarin; pastaj mbreti iu afrua altarit dhe ofroi flijime mbi tė.

  16:13 Pastaj dogji mbi tė olokaustin e tij dhe ofertėn e tij ushqimore, derdhi libacionin e tij dhe spėrkati mbi altarin gjakun e flijimeve tė tij tė falenderimit.

  16:14 Sa pėr altarin prej bronzi qė ishte pėrballė Zotit, e hoqi nga vendi i tij pėrballė tempullit midis altarit dhe shtėpisė tė Zotit dhe e vendosi nė veri tė altarit.

  16:15 Pastaj mbreti Ashaz urdhėroi priftin Uria dhe i tha: "Bėj qė tė tymoset mbi altar olokausti i madh i mėngjesit dhe blatimi ushqimor i mbrėmjes, olokausti i mbretit dhe blatimi i tij ushqimor, olokaustet e tėrė popullit tė vendit dhe libacionet e tij; dhe do tė spėrkatė mbi to tėrė gjakun e olokausteve dhe tėrė gjakun e flijimeve; sa pėr altarin prej bronzi, do tė merrem unė me tė.

  16:16 Kėshtu prifti Uria bėri tėrė ato qė mbreti Ashaz i kishte urdhėruar.

  16:17 Mbreti Ashaz hoqi gjithashtu panelet nga qerret dhe enėt e vogla, hoqi detin nga demat prej bronzi qė e mbanin dhe e vendosi mbi njė dysheme prej gurėsh.

  16:18 Pėr shkak tė mbretit tė Asirisė, ai hoqi portikun e sė shtunės, qė kishin ndėrtuar nė tempull, edhe nga shtėpia e Zotit hoqi gjithashtu hyrjen e jashtme tė mbretit.

  16:19 Pjesa tjetėr e bėmave tė kryera nga Ashazi a nuk ėshtė vallė e shkruar nė librin e Kronikave tė mbretėrve tė Judės?

  16:20 Kėshtu Ashazin e zuri gjumi me etėrit e tij dhe u varros me ta nė qytetin e Davidit. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Ezekia.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine