Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 43

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  43:1 Pastaj mė ēoi te porta, te porta qė shikon nga lindja.

  43:2 Dhe ja, lavdia e Perėndisė tė Izraelit vinte nga lindja. Zėri i tij ishte si zhurma e shumė ujėrave dhe toka shkėlqente nga lavdia e tij.

  43:3 Vegimi qė pashė nė dukje ishte i ngjashėm me vegimin qė pata kur shkova pėr tė shkatėrruar qytetin, vegimi ishte i ngjashėm me vegimet qė pata pranė lumit Kebar; unė rashė me fytyrė.

  43:4 Dhe lavdia e Zotit hyri nė tempull nga porta qė shikon nga lindja.

  43:5 Pastaj Fryma mė ngriti lart dhe mė ēoi nė oborrin e brendshėm; dhe ja, lavdia e Zotit mbushte tempullin.

  43:6 Atėherė dėgjova dikė qė mė fliste nga tempulli, ndėrsa njė burrė rrinte mė kėmbė pranė meje;

  43:7 dhe ai mė tha: "Bir njeriu, ky ėshtė vendi i fronit tim dhe vendi ku vė kėmbėt e mia, ku do tė banoj nė mes tė bijve tė Izraelit pėrjetė. Dhe shtėpia e Izraelit nuk do ta ndotė mė emrin tim tė shenjtė,

  43:8 duke vėnė pragun e tyre afėr pragut tim dhe shtalkat e tyre afėr shtalkave tė mia duke pasur vetėm njė ndarėse midis meje dhe atyre, duke e ndotur kėshtu emrin tim tė shenjtė me veprimet e neveritshme qė kryenin; prandaj nė zemėrimin tim i shkatėrrova.

  43:9 Tani do tė largojnė nga unė kurvėrimet e tyre dhe kufomat e mbretėrve tė tyre, dhe unė do tė banoj nė mes tė tyre pėrjetė.

  43:10 Ti, bir njeriu, pėrshkruaja tempullin shtėpisė sė Izraelit, qė tė kenė turp pėr paudhėsinė e tyre. Le tė masin pėrmasat e tij,

  43:11 dhe, nė se kanė turp pėr tė gjitha ato qė kanė bėrė, ti u bėj tė njohur atyre modelin e tempullit dhe vendosjen e tij, daljet e tij dhe hyrjet e tij, gjithė modelin e tij dhe tė gjithė statutet e tij, gjithė format e tij dhe tė gjitha ligjet e tij; vėri tė shkruara para syve tė tyre me qėllim qė tė shikojnė tėrė modelin e tij, tėrė statutet e tij dhe t`i zbatojnė nė praktikė.

  43:12 Ky ėshtė ligji i tempullit. Gjithė territori qė ėshtė rreth majės sė malit do tė jetė shumė i shenjtė. Ja, ky ėshtė ligji i tempullit.

  43:13 Kėto janė pėrmasat e altarit nė kubitė (kubiti ėshtė njė kubit plus njė pėllėmbė): baza ka njė kubit lartėsi dhe njė kubit largėsi, me njė buzė prej njė pėllėmbė nė gjithė gjatėsinė. Kjo ėshtė lartėsia e altarit;

  43:14 nga baza nė tokė deri nė platformėn e poshtme ka dy kubitė; platforma ėshtė njė kubit e gjėrė; nga plaftorma mė e vogėl deri nė platformėn mė tė madhe ka katėr kubitė; platforma ėshtė njė kubit e gjėrė.

  43:15 Vatra e altarit ėshtė katėr kubitė e lartė, dhe nga vatra e altarit ngrihen katėr brirė.

  43:16 Vatra e altarit ėshtė e gjatė dymbėdhjetė kubitė dhe e gjėrė dymbėdhjetė kubitė, domethėnė njė katror i pėrsosur.

  43:17 Platforma e sipėrme nė tė katėr anėt e saj ėshtė e gjatė katėrmbėdhjetė kubitė dhe po aq e gjėrė, me njė buzė rreth e qark prej gjysmė kubiti; shkallaret e veta shikojnė nga lindja".

  43:18 Pastaj mė tha: "Bir njeriu, kėshtu thotė Zoti, Zoti: Kėto janė statutet pėr altarin kur tė ndėrtohet pėr tė ofruar olokaustet dhe pėr ta spėrkatur sipėr me gjak.

  43:19 Priftėrinjtė levitikė qė vjnė nga fisi i Tsadokut, tė cilėt mė afrohen pėr tė mė shėrbyer", thotė Zoti, Zoti, "ti do t`u japėsh njė dem tė ri pėr flijimin e mėkatit.

  43:20 Do tė marrėsh pak gjak prej tij dhe do ta vėsh mbi katėr brirėt e altarit, mbi katėr qoshet e platformės dhe rreth e qark buzės; kėshtu do ta pastrosh dhe do tė kryesh shlyerjen pėr tė.

  43:21 Pastaj do tė marrėsh demin e ri tė flijimit tė mėkatit dhe do ta djegėsh nė njė vend tė caktuar tė tempullit, jashtė shenjtėrores.

  43:22 Ditėn e dytė do tė ofrosh si flijim pėr mėkatin njė cjap pa tė meta dhe me tė do tė pastrohet altari siē u pastrua me demin e ri.

  43:23 Me tė pėrfunduar pastrimin e tij, do tė ofrosh njė dem tė ri pa tė meta dhe njė dash tė kopesė pa tė meta.

  43:24 Do t`i paraqesėsh pėrpara Zotit, dhe priftėrinjtė do tė hedhin mbi ta kripė dhe do t`ia ofrojnė si olokaust Zotit.

  43:25 Shtatė ditė do tė ofrosh njė cjap si flijim pėr mėkatin; do tė ofrosh gjithashtu njė dem tė ri dhe njė dash tė kopesė, tė dy pa tė meta.

  43:26 Shtatė ditė do tė bėhet shlyerja pėr altarin, do tė pastrohet dhe do tė shenjtėrohet.

  43:27 Me tė mbaruar kėto ditė, nga dita e tetė e tutje priftėrinjtė do tė ofrojnė mbi altar olokaustet tuaja dhe flijimet tuaja tė falenderimit, dhe unė do t`ju pėlqej", thotė Zoti, Zoti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine