Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 44

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  44:1 Pastaj ai mė ēoi drejt portės sė jashtme tė shenjtėrores qė shikonte nga lindja, por ajo ishte e mbyllur.

  44:2 Zoti mė tha: "Kjo portė do tė mbetet e mbyllur, nuk do tė hapet dhe askush nuk do tė hyjė nėpėr tė, sepse nėpėr tė ka hyrė Zoti, Perėndia i Izraelit; prandaj do tė mbetet e mbyllur.

  44:3 Por princi duke qenė se ėshtė princ, do tė mund tė ulet pėr tė ngrėnė bukėn pėrpara Zotit; ai do tė hyjė nga hajati i derės dhe do tė dalė po nga ajo rrugė".

  44:4 Pastaj, nėpėr portėn nė veri, mė ēoi pėrpara tempullit. Shikova, dhe ja, lavdia e Zotit mbushte shtėpinė e Zotit; dhe unė rashė me fytyrė.

  44:5 Zoti mė tha: "Bir njeriu, ki kujdes, shiko me sytė e tu dhe dėgjo me veshėt e tu tė gjitha ato qė do tė tė them pėr statutet e shtėpisė tė Zotit dhe tėrė ligjeve tė tij; ki kujdes nė hyrjen e tempullit dhe nė tė gjitha daljet e shenjtėrores.

  44:6 Do t`u thuash kėtyre rebelėve, shtėpisė sė Izraelit: Kėshtu thotė Zoti, Zoti: O shtėpi e Izraelit, mjaft mė me veprimet tuaja tė neveritshme!

  44:7 Keni bėrė qė tė futen tė huaj, tė parrethprerė nga zemra dhe nga mishi, me qėllim qė tė rrinin nė shenjtėroren time, pėr ta pėrdhosur tempullin tim, ndėrsa ofronit bukėn time, dhjamin dhe gjakun, duke shkelur kėshtu besėlidhjen time me ju, me tė gjitha veprimet tuaja tė neveritshme.

  44:8 Ju nuk jeni kujdesur pėr gjėrat e mia tė shenjta, por keni vėnė tė huaj nė vendin tuaj qė tė kujdesen pėr shenjtėroren time.

  44:9 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Asnjė i huaj, i parrethprerė nga zemra dhe parrethprerė nga mishi, nuk ka pėr tė hyrė nė shenjtėroren time, as edhe ndonjė i huaj qė ndodhet nė mes tė bijve tė Izraelit.

  44:10 Por Levitėt, qė u larguan nga unė kur Izraeli doli nga rruga e drejtė, dhe u shmangėn nga unė pėr tė shkuar pas idhujve tė tyre, do tė ndėshkohen pėr paudhėsinė e tyre.

  44:11 Megjithatė ata do tė shėrbejnė si roje tė portave tė tempullit dhe do tė kryejnė shėrbime nė tempull; do tė therin olokaustet dhe flijimet pėr popullin dhe do tė rrinė para tij pėr t`i shėrbyer.

  44:12 Duke qenė se i kanė shėrbyer pėrpara idhujve tė tij dhe kanė bėrė qė shtėpia e Izraelit tė bjerė nė mėkat, unė ngrita dorėn time kundėr tyre", thotė Zoti, Zoti, "duke u betuar se do tė ndėshkohen pėr mėkatin e tyre.

  44:13 Dhe nuk do tė mė afrohen mė pėr tė mė shėrbyer si priftėrinj as do t`u afrohen asnjėrės prej gjėrave tė mia tė shenjta, gjėrave qė janė shumė tė shenjta; por do tė mbajnė turpin e tyre dhe ndėshkimin pėr veprimet e neveritshme qė kanė kryer.

  44:14 Megjithatė unė do t`u besoj atyre ruajtjen e tempullit pėr ēdo shėrbim tė tij dhe pėr ēdo gjė qė do tė bėhet nė tė.

  44:15 Por priftėrinjtė Levitė, bij tė Tsadokut, qė kanė treguar kujdes pėr shenjtėroren time kur bijtė e Izraelit u shmangėn nga unė, do tė mė afrohen pėr tė mė shėrbyer dhe do tė qėndrojnė para meje pėr tė mė ofruar dhjamin dhe gjakun", thotė Zoti, Zoti.

  44:16 "Ata do tė hyjnė nė shenjtėroren time, do t`i afrohen tryezės sime qė tė mė shėrbejnė dhe do tė kryejnė gjithė shėrbimin tim.

  44:17 Kur tė hyjnė nėpėr portat e oborrit tė brendshėm, do tė veshin roba prej liri; nuk do tė kenė nė trup asnjė veshje prej leshi, kur tė kryejnė shėrbime nė portat e oborrit tė brendshėm dhe nė tempull.

  44:18 Do tė kenė nė krye ēallma prej liri dhe pantallona prej liri mbi ijėt; nuk do tė ngjishen me atė qė tė bėn tė dėrsitesh.

  44:19 Por, kur do tė dalin nė oborrin e jashtėm, nė oborrin e jashtėm nė drejtim me popullin, do tė heqin rrobat me tė cilat kanė kryer shėrbimin, do t`i depozitojnė nė dhomat e shenjtėrores dhe do tė veshin rroba tė tjera pėr tė mos shenjtėruar popullin me veshjet e tyre.

  44:20 Nuk do ta rruajnė kokėn dhe as nuk kanė pėr tė lėnė t`u rriten flokėt, por do t`i presin rregullisht flokėt.

  44:21 Asnjė prift nuk do tė pijė verė, kur tė hyjė nė oborrin e brendshėm.

  44:22 Nuk do tė martohen me njė tė venė, as me grua tė ndarė nga burri, por do tė marrin virgjėresha nga pasardhėsit e shtėpisė sė Izraelit, ose njė tė ve qė tė jetė e veja e njė prifti.

  44:23 Do t`i mėsojnė popullit tim tė dallojė atė qė ėshtė e shenjtė nga ajo qė ėshtė profane dhe do t`i bėjnė tė njohur ndryshimin midis asaj qė ėshtė e papastėr dhe asaj qė ėshtė e pastėr.

  44:24 Nė mosmarrėveshje ata do tė veprojnė si gjyqtarė; do tė gjykojnė sipas dekreteve tė mia, do tė zbatojnė ligjet e mia dhe statutet e mia nė tė gjitha festat e mia dhe do tė shenjtėrojnė tė shtunat e mia.

  44:25 Nuk do t`i afrohen njė tė vdekuri pėr tė mos u ndotur; ata do tė mund tė ndoten vetėm pėr atin ose nėnėn, pėr birin ose bijėn, pėr vėllanė ose pėr motrėn e pamartuar.

  44:26 Mbas pastrimit tė tij pėr tė do tė numėrohen shtatė ditė.

  44:27 Ditėn qė do tė hyjnė nė vendin e shenjtė, nė oborrin e brendshėm, pėr tė kryer shėrbimin nė vendin e shenjtė, do tė ofrojnė flijimin pėr mėkatin", thotė Zoti, Zoti.

  44:28 "Sa pėr trashėgiminė e tyre, do tė jem unė trashėgimia e tyre; nuk do t`u jepni atyre asnjė zotėrim nė Izrael, sepse jam unė zotėrimi i tyre.

  44:29 Ata do tė ushqehen me blatimet e ushqimit, me flijimet pėr mėkatin dhe me flijimet pėr shkeljen; ēdo gjė e destinuar Perėndisė nė Izrael do tė jetė e tyre.

  44:30 Pjesa mė e mirė e tė gjitha prodhimeve tė hershme dhe tė gjitha ofertat e larta tė ēdo lloji midis ofertave tuaja tė larta do t`u pėrkasin priftėrinjve; do t`i jepni priftit edhe prodhimin e parė tė brumit nė mėnyrė qė bekimi tė mbetet nė shtėpinė tuaj.

  44:31 Priftėrinjtė nuk do tė hanė mishin e asnjė zogu ose kafshe tė ngordhur nė mėnyrė tė natyrshme ose tė shqyer".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine