Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 45

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  45:1 "Kur ta ndani me short vendin nė trashėgimi, ju do tė vini mėnjanė, si ofertė pėr Zotin, njė pjesė tė shenjtė tė vendit, tė gjatė njėzet e pesėmijė kubitė dhe tė gjėrė dhjetėmijė; do tė jetė e shenjtė nė tė gjithė shtrirjen e saj.

  45:2 Nga ajo do tė merrni pėr shenjtėroren njė katror me pėrmasa pesėqind herė pesėqind kubitė, me njė hapėsirė tė lirė rreth e qark prej pesėdhjetė kubitėsh.

  45:3 Nė kėtė shtrirje do tė matėsh njė siperfaqe me njė gjatėsi prej njėzet e pesėmijė kubitė dhe njė gjerėsi prej dhjetėmijė kubitė; brenda asaj do tė jetė shenjtėrorja, vendi shumė i shenjtė.

  45:4 Do tė jetė pjesa e shenjtė e vendit e caktuar pėr priftėrinjtė, ministrat e shenjtėrores, qė i afrohen Zotit pėr t`i shėrbyer; do tė jetė njė vend pėr shtėpitė e tyre dhe njė vend i shenjtė pėr shenjtėroren.

  45:5 Njė sipėrfaqe e gjatė njėzet e pesėmijė kubitė dhe e gjerė dhjetėmijė kubitė do t`u pėrkasė Levitėve qė kryejnė shėrbime nė tempull; ata do tė kenė pronėsinė e njėzet dhomave.

  45:6 Si pronė tė qytetit do tė caktoni njė sipėrfaqe prej pesėmijė kubitėsh tė gjerė dhe njėzet e pesėmijė kubitėsh tė gjatė pėrbri pjesės sė caktuar pėr shenjtėrore; ajo do t`i pėrkasė tėrė shtėpisė sė Izraelit".

  45:7 Princit pėrkundrazi do t`i jepet njė sipėrfaqe kėtej dhe matanė pjesės sė shenjtė dhe pronės sė qytetit, pėrballė pjesės sė shenjtė tė ofruar dhe pėrballė pronės sė qytetit, qė shtrihet nga ana e perėndimit drejt perėndimit dhe nga ana lindore drejt lindjes, me njė gjatėsi tė barabartė me njerėn pjesė qė u ėshtė dhėnė fiseve, nga kufiri perėndimor nė kufirin lindor.

  45:8 Kjo pjesė e vendit do tė jetė pronė e tij nė Izrael; princat e mi nuk do ta shtypin mė popullin tim, por do t`i japin kusurin e vendit shtėpisė sė Izraelit sipas fiseve tė tij".

  45:9 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Mjaft mė, o princa tė Izraelit! Lini mėnjanė dhunėn dhe grabitjet, zbatoni ndershmėrinė dhe drejtėsinė, hiqni dorė nga tė zhveshurit e popullit tim", thotė Zoti, Zoti.

  45:10 "Kini kandare tė sakta, efa tė saktė dhe bato tė saktė.

  45:11 Efa dhe batoja do tė kenė po atė kapacitet, dhe kėshtu batoja do tė ketė tė dhjetėn pjesė tė njė homeri dhe efa tė dhjetėn pjesė tė njė homeri; kapaciteti i tyre do tė rregullohet nga homeri.

  45:12 Sikli do tė jetė njėzet geresh; njėzet sikle, njėzetepesė sikle dhe pesėmbėdhjetė sikle do tė jetė mina juaj.

  45:13 Kjo ėshtė oferta qė do tė merrni: njė tė gjashtėn e njė efe nga njė homer gruri, dhe njė tė gjashtėn e njė efe nga njė homer elbi.

  45:14 Kjo ėshtė norma e vajit (domethėnė bato e vajit), dhe njė e dhjeta e batos nga ēdo kor; njė kor ėshtė njė homer ose dhjetė bate, sepse dhjetė bate bėjnė njė homer.

  45:15 Nga kopeja do tė merret njė dele pėr ēdo dyqind krerė nga kullotat e tė pasura tė Izraelit, dhe kjo do tė shėrbejė pėr blatime tė ushqimit, pėr olokaustet dhe pėr flijimet e falenderimit pėr tė bėrė shlyerjen pėr ato", thotė Zoti, Zoti.

  45:16 "Tėrė populli i vendit do tė jetė i detyruar ta bėjė kėtė ofertė pėr princin e Izraelit.

  45:17 Pėrkundrazi do tė jetė detyrė e princit tė sigurojė olokaustet, blatimet e ushqimit dhe libacionet pėr festat, pėr hėnat e reja, pėr tė shtunat dhe pėr tė gjitha solemnitetet e shtėpisė sė Izraelit; ai do tė sigurojė flijimin pėr mėkatin, blatimin e ushqimit, olokaustin dhe flijimet e falenderimit pėr tė bėrė shlyerjen pėr shtėpinė e Izraelit".

  45:18 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Muajin e parė, ditėn e parė tė muajit, do tė marrėsh njė dem tė ri pa tė meta dhe do tė pastrosh shenjtėroren.

  45:19 Prifti do tė marrė pak gjak nga flijimi pėr mėkatin dhe do ta vėrė mbi shtalkat e portės sė shtėpisė, mbi katėr qoshet e platformave tė altarit dhe mbi shtalkat e portės sė oborrit tė brendshėm.

  45:20 Do tė veprosh nė tė njėjtėn mėnyrė ditėn e shtatė tė muajit pėr atė qė ka mėkatuar pėr nga mosdija dhe pėr naivin; kėshtu do tė kryeni shlyerjen pėr tempullin.

  45:21 Muajin e parė, ditėn e katėrmbėdhjetė tė muajit pėr ju do tė jetė Pashkė, njė festė shtatė ditėshe; do tė hahet bukė pa maja.

  45:22 Atė ditė princi do tė ofrojė, pėr vete dhe pėr tėrė popullin e vendit, njė dem si flijim pėr mėkatin.

  45:23 Nė shtatė ditėt e festės do t`i ofrojė si olokaust Zotit shtatė dema dhe shtatė deshė pa tė meta, ēdo ditė pėr shtatė ditė me radhė, dhe njė kec nė ditė si flijim pėr mėkatin.

  45:24 Do tė ofrojė gjithashtu njė efa blatim ushqimor pėr ēdo dem dhe njė efa ēdo dash, bashkė me njė hin vaji pėr ēdo efa.

  45:25 Nė muajin e shtatė, ditėn e pesėmbėdhjetė tė muajit, nė festė, ai do tė ofrojė po ato gjėra pėr flijimin pėr mėkatin, pėr olokaustin pėr blatimin e ushqimit dhe pėr vajin".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine