Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 46

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  46:1 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Porta e oborrit tė brendshėm qė shikon nga lindja do tė rrijė e mbyllur gjatė gjashtė ditėve tė punės; por do tė hapet ditėn e shtunė dhe do tė hapet gjithashtu ditėn kur del hėna e re.

  46:2 Princi do tė hyjė nga hajati i portės nga jashtė dhe do tė ndalet pranė shtalkės sė portės; priftėrinjtė do tė ofrojnė olokaustin e tij dhe flijimet e tij tė falenderimit. Ai do tė adhurojė te pragu i portės pastaj do tė dalė, por porta nuk do tė mbyllet deri nė mbrėmje.

  46:3 Edhe populli i vendit do tė adhurojė pėrpara Zotit te hyrja e asaj porte, nė ditėt e shtuna dhe kur del hėna e re.

  46:4 Olokausti qė princi do t`i ofrojė Zotit ditėn e shtunė do tė jetė prej gjashtė qengjash pa tė meta dhe njė dash pa tė meta,

  46:5 blatimi ushqimor pėr dashin do tė jetė njė efa, ndėrsa blatimi ushqimor pėr qengjat do t`i lihet dėshirės sė tij, bashkė me njė hin vaji pėr efan.

  46:6 Ditėn e hėnės sė re do tė ofrojė njė dem tė ri pa tė meta, gjashtė qengja dhe njė dash, qė do tė jenė pa tė meta;

  46:7 si blatim ushqimor do tė ofrojė gjithashtu njė efa pėr demin, njė efa pėr dashin dhe pėr qengjat sa mund tė disponojė, bashkė me njė hin vaji pėr efan.

  46:8 Princi, kur tė hyjė, do tė kalojė nga hajati i portės dhe do tė dalė duke ndjekur po atė rrugė.

  46:9 Por kur populli i vendit do tė vijė pėrpara Zotit nė festat solemne, ai qė do tė hyjė nga porta veriore pėr tė adhuruar, do tė dalė nga porta e jugut; pėrkundrazi ai qė do tė hyjė nga porta jugore do tė dalė nga porta e veriut; askush nuk do tė kthehet prapa nga porta prej sė cilės ka hyrė, por do tė dalė nga porta e kundėrt.

  46:10 Princi do tė jetė atėherė nė mes tyre; do tė hyjė kur ata hyjnė, do tė dalė kur ata dalin.

  46:11 Nė festat dhe nė rastet solemne blatimi ushqimor do tė jetė njė efa pėr demin dhe njė efa pėr dashin; pėr qengjat do tė lihet sipas dėshirės sė tij, bashkė me njė hin vaji pėr efan.

  46:12 Kur princi do tė bėjė njė ofertė vullnetare, qoftė olokaust ose flijim falenderimi, si ofertė vullnetare pėr Zotin, atėherė do t`i hapet porta qė shikon nga lindja, dhe do tė ofrojė olokaustin e tij dhe flijimin e tij tė falenderimit siē bėn ditėn e shtunė; pastaj do tė dalė dhe, sapo tė dalė, porta do tė mbyllet.

  46:13 Ēdo ditė do t`i ofrosh si olokaust Zotit njė qengj motak, pa tė meta; do ta ofrosh ēdo mėngjes.

  46:14 Ēdo mėngjes do tė ofrosh bashkė me tė, si blatim i ushqimit, njė tė gjashten e njė efe dhe njė tė tretėn e njė hini vaji pėr tė lagėshtuar majėn e miellit; ėshtė njė blatim ushqimor pėr Zotin qė duhet bėrė rregullisht ēdo ditė pėrjetė.

  46:15 Ēdo mėngjes do tė ofrojnė kėshtu qengjin, blatimin e ushqimit dhe vajin si olokaust tė pėrditshėm".

  46:16 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Nė qoftė se princi i bėn njėrit prej bijve tė tij njė dhuratė qė ėshtė marrė nga trashėgimia e tij, ajo do t`u pėrkasė bijve tė tij: do tė jetė zotėrimi i tyre nė trashėgimi.

  46:17 Por nė qoftė se ai i bėn njėrit prej shėrbėtorėve tė tij njė dhuratė qė ėshtė marrė nga trashėgimia e tij, kjo do t`i pėrkasė atij deri vitin e lirisė; pastaj do t`i kthehet princit; trashėgimia e tij do t`u pėrkasė vetėm bijve tė tij, vetėm atyre.

  46:18 Pėrveē kėsaj princi nuk do tė marrė asgjė nga trashėgimia e popullit, duke e zhveshur nga pronėsitė e tij; ai do t`u sigurojė njė trashėgimi bijve tė tij me atė qė zotėron, me qėllim qė asnjeri i popullit tim tė mos dėbohet nga prona e tij".

  46:19 Pastaj ai mė ēoi, nėpėr hyrjen qė ishte pranė portės, nė dhomat e shenjta tė caktuara pėr priftėrinjtė, tė cilat shikojnė nga veriu; dhe ja, nė pjesėn mė tė largėt nė drejtim tė perėndimit kishte njė vend.

  46:20 Ai mė tha: "Ky ėshtė vendi ku priftėrinjtė do tė pjekin mishin e flijimeve pėr shkeljen dhe pėr mėkatin dhe do tė gatuajnė blatimet ushqimore, pėr tė mos i nxjerrė nė oborrin e jashtėm dhe kėshtu tė shenjtėrojnė popullin".

  46:21 Pastaj mė ēoi nė oborrin e jashtėm dhe mė kaloi pranė katėr qosheve tė oborrit; dhe ja, nė ēdo qoshe tė oborrit kishte njė oborr tjetėr.

  46:22 Nė tė katėr qoshet e oborrit kishte disa oborre tė mbyllura tė gjata dyzet kubitė dhe tė gjera tridhjetė. Qė tė katra nė qoshet e tyre kishin po atė madhėsi.

  46:23 Rreth e qark tyre kishte njė mur dhe poshtė murit, rreth e rrotull tij, ishin vendosur vatra pėr tė pjekur.

  46:24 Ai mė tha: "Kėto janė kuzhinat ku ata qė shėrbejnė nė tempull do tė pjekin flijimet e popullit".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine