Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 47

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  47:1 Ai mė ēoi pėrsėri nė hyrje tė tempullit, dhe ja disa ujėra dilnin nga poshtė pragut tė tempullit nė drejtim tė lindjes, sepse fasada e tempullit shikonte nga lindja; ujėrat zbrisnin poshtė anės sė djathtė tė tempullit, nė jug tė altarit.

  47:2 Pastaj mė ēoi jashtė nėpėrmjet portės veriore dhe mė bėri tė sillem jashtė deri nė portėn e jashtme, qė shikon nga lindja; dhe ja, ujėrat buronin nga ana e djathtė.

  47:3 Burri eci deri drejt lindjes me njė litar tė hollė nė dorė dhe mati njėmijė kubitė; pastaj mė bėri tė kapėrcej ujėrat, tė cilat mė arrinin deri te kyēet e kėmbėve.

  47:4 Mati katėrmijė kubitė tė tjerė, pastaj mė bėri tė kapėrcej ujėrat; mė arrinin te kyēet e kėmbėve. Mati katėrmijė kubitė tė tjerė, pastaj mė bėri tė kaloj ujėrat: mė arrinin deri te ijėt.

  47:5 Mati njėmijė kubitė tė tjerė: ishte njė lumė qė nuk mund ta kapėrceja, sepse ujėrat e tij ishin shtuar; ishin ujėra nė tė cilat duhet tė notoja; njė lumė qė nuk mund tė kapėrcehej.

  47:6 Ai mė tha: "E pe, bir njeriu?". Pastaj mė ktheu pėrsėri nė bregun e lumit.

  47:7 Pas kthimit tim, ja mbi bregun e lumit shumė drurė nga njė anė dhe nga ana tjetėr.

  47:8 Pastaj mė tha: "Kėto ujėra drejtohen pėr nė krahinėn lindore, zbresin nė Arabah dhe do tė derdhen nė det; me tė hyrė nė det, ujėrat e tij do tė shėndoshen.

  47:9 Dhe do tė ndodhė qė ēdo qenie e gjallė qė lėviz do tė jetojė, kudo qė arrin lumi; do tė ketė bollėk tė madh peshqish, sepse vijnė kėto ujėra dhe shėndoshin ujėrat e tjera; kudo qė arrin lumi gjithēka ka pėr t`u gjallėruar.

  47:10 Dhe do tė ndodhė qė nė brigjet e tij do tė ketė peshkatarė; nga En-gedi deri nė Englegaim do tė jetė njė vend ku do tė shtrihen rrjetat; peshku i tij do tė jetė i po atij lloji dhe nė sasi tė madhe, si peshku i Detit tė Madh.

  47:11 Por kėnetat tij dhe moēalet e tij nuk do tė shėndoshen; do tė lihen pėr tė nxjerrė kripė.

  47:12 Gjatė lumit, mbi tė dyja brigjet e tij, do tė rritet ēdo lloj druri qė jep fryte, fletėt e tyre nuk do tė fishken dhe frytet e tij nuk do tė mungojnė kurrė. Do tė mbajnė fryte ēdo muaj, sepse ujėrat e tyre dalin nga shenjtėrorja, fryti i tyre do tė shėrbejė pėr ushqim dhe fletėt e tyre pėr mjekim".

  47:13 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Kėta janė kufijtė nė bazė tė tė cilėve ju do ta ndani vendin nė trashėgimi midis dymbėdhjetė fiseve tė Izraelit. Jozefit do t`i takojnė dy pjesė.

  47:14 Secili prej jush do tė trashėgojė njė pjesė tė barabartė me atė tė vėllait tė tij, sepse unė e ngrita dorėn si betim pėr t`ua dhėnė etėrve tuaj. Ky vend do t`ju pėrkasė si trashėgimi.

  47:15 Kėta do tė jenė kufijtė e vendit nga ana e veriut: nga Deti i Madh nė drejtim tė Hethlonit deri sa tė arrijnė nė Tsedad,

  47:16 Hamathi, Berothahi, Sibraimi (qė ėshtė midis kufirit tė Damaskut dhe kufirit tė Hamathit), Hatserhatikoni (qė ėshtė nė kufi me Hauranin).

  47:17 Kėshtu kufiri do tė jetė nga deti deri nė Hatsarenon, nė kufijtė e Damaskut, me kufirin e Hamathit nė veri. Kjo ėshtė ana veriore.

  47:18 Nga ana lindore do tė shtriheni midis Hauranit dhe Damaskut, midis Galaadit dhe vendit tė Izraelit, gjatė Jordanit dhe gjatė bregut lindor tė detit. Kjo ėshtė ana lindore.

  47:19 Ana jugore, nė drejtim tė jugut, do tė shtrihet nga Tamari deri nė ujėrat e Meribothit tė Kadeshit, pastaj gjatė pėrroit tė Egjiptit deri nė Detin e Madh. Kjo ėshtė ana jugore, nė jug.

  47:20 Ana perėndimore do tė jetė Deti i Madh, nga kufiri i jugut deri pėrpara hyrjes sė Hamathit. Kjo ėshtė ana perėndimore.

  47:21 Do ta ndani kėshtu kėtė vend midis jush, nė bazė tė fiseve tė Izraelit.

  47:22 Do ta ndani me short nė trashėgimi midis jush dhe tė huajve qė banojnė midis jush dhe qė u kanė lindur bij nė mes tuaj. Kėta do tė jenė pėr ju si ata qė kanė lindur nė vend midis bijve tė Izraelit; do tė kenė edhe ata me short njė trashėgimi nė mes tė fiseve tė Izraelit.

  47:23 Nė fisin ku i huaji banon, atje do t`i jepni pjesėn e tij", thotė Zoti, Zoti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine