Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 Fjala e Zotit m`u drejtua pėrsėri, duke thėnė:

  7:2 "Dhe ti, bir njeriu, kėshtu i thotė Zoti, Zoti, vendit tė Izraelit: Fundi! Erdhi fundi nė tė katėr skajet e vendit.

  7:3 Tani tė kėrcėnon fundi dhe unė do tė dėrgoj kundėr teje zemėrimin tim, do tė tė gjykoj sipas rrugėve tė tua dhe do tė hedh mbi ty tėrė veprimet e tua tė neveritshme.

  7:4 Syri im nuk do tė tė kursejė dhe nuk do tė kem mėshirė pėr ty, por do tė hedh mbi ty rrugėt e tua dhe veprimet e tua tė neveritshme do tė jenė nė mes teje; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti".

  7:5 Kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Njė gjėmė, njė gjėmė e paparė, ja ku erdhi.

  7:6 Fundi erdhi, fundi erdhi. U zgjua pėr ty; ja, erdhi.

  7:7 Erdhi mbi ty shkatėrrimi, o banor i vendit. Koha erdhi; ėshtė e afėrt dita e halleve dhe jo ajo e britmave tė gėzimit ndėr male.

  7:8 Tani, pas pak, do tė derdh mbi ty tėrbimin tim dhe do ta shfryj mbi ty zemėrimin tim, do tė tė gjykoj sipas rrugėve tė tua dhe do tė tė ngarkoj tė gjitha veprimet e tua tė neveritshme.

  7:9 Syri im nuk do tė tė kursejė dhe nuk do tė kem mėshirė, por do tė bėj qė tė tė bien mbi ty rrugėt e tua dhe veprimet e tua tė neveritshme do tė jenė nė mes teje; atėherė do tė pranoni qė unė jam Zoti qė godet.

  7:10 Ja dita, ja ku arriti. Erdhi shkatėrrimi. Thupra lulėzoi, kryelartėsia buloi.

  7:11 Dhuna ėshtė shtuar si njė thupėr pabesie. Nuk do tė mbetet asnjė prej tyre, asnjė nga moria e tyre, asnjė prej tyre; nuk do tė ketė asnjė vajtim pėr ta.

  7:12 Koha erdhi, dita po afrohet. Kush blen tė mos gėzohet, kush shet tė mos hidhėrohet, sepse njė zėmėrim i zjarrtė kėrcėnon gjithė morinė e tyre.

  7:13 Sepse ai qė shet nuk do tė zotėrojė atė qė ka shitur, edhe sikur tė mbetet i gjallė, sepse vegimi pėrfshin tėrė morinė e tyre dhe nuk do tė hiqet, dhe askush nuk do tė mund tė ruajė jetėn e vet, duke jetuar nė paudhėsi.

  7:14 I kanė rėnė borisė, dhe tė gjithė janė gati, por asnjė nuk shkon nė betejė, sepse afshi i zemėrimit tim ėshtė kundėr tėrė morisė sė tyre.

  7:15 Nga jashtė shpata, nga brenda murtaja dhe uria. Kush ėshtė ndėr ara do tė vdesė nga shpata, kush ėshtė nė qytet do tė gllabėrohet nga murtaja dhe nga uria.

  7:16 Por ikanakėt qė do tė arrijnė tė shpėtojnė do tė rrinė ndėr male si pėllumbat e luginės, tė gjithė duke rėnkuar pėr shkak tė paudhėsisė sė vet.

  7:17 Tė gjitha duart do tė bėhen tė dobėta dhe tėrė gjunjėt do tė bėhen tė dobėt si uji.

  7:18 Do tė vishen me thasė dhe frika do t`i mbulojė, turpi do tė jetė mbi tė gjitha fytyrat dhe shogėsia mbi tėrė kokat e tyre.

  7:19 Do tė hedhin argjendin e tyre nėpėr rrugė dhe ari i tyre do tė bėhet njė ndyrėsi. Argjendi i tyre dhe ari i tyre nuk do tė mund t`i shpėtojnė ditėn e zemėrimit tė Zotit; nuk do tė mund tė ngopin shpirtin e tyre as tė mbushin barkun e tyre, sepse paudhėsia e tyre ėshtė bėrė shkak pengese.

  7:20 Kanė nxjerrė nga bukuria e stolive tė tyre shkas kryelartėsie; kanė pėrftuar figura nga neveritė e tyre dhe nga idhujt e tyre tė urrejtshėm. Prandaj do t`i bėj ata njė ndyrėsi,

  7:21 dhe do t`i lė pra nė duart e tė huajve dhe plaēkė pėr tė pabesėt e dheut qė do t`i pėrdhosin.

  7:22 Do tė largoj prej tyre fytyrėn time dhe ata do tė pėrdhosin vendin tim sekret; do tė hyjnė njerėz qė pėrdorin dhunėn dhe do ta pėrdhosin.

  7:23 Pėrgatit njė zinxhir, sepse vendi ėshtė plot me krime gjaku dhe qyteti ėshtė plot dhunė.

  7:24 Do tė sjell kombe tė kėqija qė do tė shtien nė dorė shtėpitė e tyre; do ta ul kryelartėsinė e tė fuqishmėve dhe vendet e tyre tė shenjta do tė pėrdhosen.

  7:25 Shkatėrrimi po vjen. Ata do tė kėrkojnė paqe, por nuk do tė ketė.

  7:26 Do tė ketė fatkeqėsi tė njėpasnjėshme, lajme tė kėqija pas lajmesh tė kėqija. Atėherė do t`i kėrkojnė njė vegim njė profeti, por ligji do t`i mungojė priftit dhe kėshillit tė pleqve.

  7:27 Mbreti do tė jetė nė zi, princi do tė vishet me rroba dėshpėrimi dhe duart e popullit tė vendit do t`i pushtojė frika. Unė do t`i trajtoj sipas sjelljes sė tyre dhe do t`i gjykoj sipas gjykimeve tė tyre; atėherė do tė pranojnė qė unė jam Zoti".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine