Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - EZEKIEL 8

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  8:1 Nė vitin e shtatė, nė muajin e gjashtė, mė pesė tė muajit, ndodhi qė, ndėrsa isha ulur nė shtėpinė time dhe pleqtė e Judės ishin ulur pėrballė meje, dora e Zotit, Zotit, ra nė atė vend mbi mua.

  8:2 Unė shikova, dhe ja, njė figurė njeriu me pamje zjarri; nga sa i pėrngjanin ijėt e tij nga poshtė dukeshin prej zjarri, dhe nga sa i pėrngjanin ijėt e tij lart dukeshin tė shkėlqyera si ngjyra e bronzit inkandeshent.

  8:3 Ai shtriu njė formė dore dhe mė kapi nga njė tufė e flokėve tė mi, dhe Fryma mė ngriti midis tokės dhe qiellit dhe mė ēoi nė vegime tė Perėndisė nė Jeruzalem, nė hyrje tė portės sė brendėshme qė shikon nga veriu, ku ndodhej idhulli i xhelozisė, qė shkakton xhelozinė.

  8:4 Dhe ja, atje ndodhej lavdia e Perėndisė tė Izraelit, e ngjashme me vegimin qė kisha parė nė fushė.

  8:5 Pastaj ai mė tha: "Bir njeriu, ēo tani sytė e tu nė drejtim tė veriut". Kėshtu i ngrita sytė drejt veriut dhe ja, nė veri tė portės sė altarit, pikėrisht nė hyrje, ishte idhulli i xhelozisė.

  8:6 Dhe ai mė tha: "Bir njeriu, shikon atė qė bėjnė kėta, veprimet e rėnda tė neveritshme qė kryen kėtu shtėpia e Izraelit dhe qė mė bėjnė tė largohem nga shenjtėrorja ime? Por ti do tė shikosh veprime edhe mė tė rėnda tė neveritshme".

  8:7 Kėshtu ai mė ēoi nė hyrjen e oborrit. Unė shikova dhe ja, njė vrimė nė mur.

  8:8 Atėherė ai mė tha: "Bir njeriu, bėj njė vrimė nė mur". Kėshtu bėra njė vrimė nė mur, dhe ja, njė hapje.

  8:9 Ai mė tha: "Hyr dhe shiko gjėrat e neveritshme qė kėta po kryejnė kėtu".

  8:10 Kėshtu hyra pėr tė parė, dhe ja, lloj lloj rrėshqanorė dhe kafshė tė neveritshme si dhe tėrė idhujt e shtėpisė sė Izraelit tė riprodhuara rreth e rrotull mbi mur.

  8:11 Dhe para tyre rrinin shtatėdhjetė burra nga pleqtė e shtėpisė sė Izraelit, dhe nė mes tyre ishte Jaazaniahu, biri i Shafanit, secili me temjanicėn e vet prej sė cilės dilte njė re e dendur temjani.

  8:12 Pastaj mė tha: "Bir njeriu, a ke parė atė qė bėjnė pleqtė e shtėpisė sė Izraelit nė errėsirė, secili nė dhomėn e figurave tė tij? Nė fakt thonė: "Zoti nuk na shikon, Zoti e ka braktisur vendin"".

  8:13 Pastaj mė tha: "Ti do tė shikosh gjėra edhe mė tė neveritshme qė ata po kryejnė".

  8:14 Atėherė mė ēoi nė hyrjen e portės sė shtėpisė tė Zotit, qė ėshtė nga veriu; dhe ja, atje ishin ulur gra qė qanin Tamuzin.

  8:15 Pastaj mė tha: "A e pe, bir njeriu? Ti do tė shikosh gjėra edhe mė tė neveritshme nga kėto".

  8:16 Atėherė mė ēoi nė oborrin e brendshėm tė shtėpisė tė Zotit; dhe ja, nė hyrje tė tempullit tė Zotit, midis portikut dhe altarit, ishin rreth njėzetepesė burra, me kurriz tė kthyer nga tempulli i Zotit dhe fytyrė tė kthyer nga lindja, qė adhuronin diellin nga lindja.

  8:17 Pastaj mė tha: "A e pe, bir njeriu? A ėshtė vallė njė gjė e vogėl pėr shtėpinė e Judės tė kryejė gjėrat e neveritshme qė ajo bėn kėtu? Nė fakt ata e kanė mbushur vendin me dhunė dhe kanė provokuar disa herė zemėrimin tim. Dhe ja, e ēojnė degėn te hunda.

  8:18 Prandaj edhe unė do tė veproj me tėrbim; syri im nuk do tė ketė asnjė dhembshuri dhe nuk do tė kem mėshirė fare. Edhe sikur tė ēojnė britma tė larta veshėve tė mi, unė nuk do t`i dėgjoj".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine