Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - HEBREWS 7

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  7:1 dhe Abrahami i dha atij edhe tė dhjetėn e tė gjithave. Emri i tij do tė thotė mė sė pari "mbreti i drejtėsisė", dhe pastaj edhe "mbreti i Salemit", domethėnė "mbreti i paqes".

  7:2 Pa atė, pa nėnė, pa gjenealogji, pa pasur as fillim ditėsh as fund jete, por i pėrngjashėm me Birin e Perėndisė, ai mbetet prift nė amshim.

  7:3 Merrni me mend, pra, sa i madh ishte ky, tė cilit Abrahami i dha tė dhjetėn e plaēkės.

  7:4 Edhe ata nga bijtė e Levit qė marrin priftėrinė kanė porosi sipas ligjit tė marrin tė dhjetėn nga populli, pra, nga vėllezėrit e tyre, megjithse edhe ata kanė dalė nga mesi i Abrahamit;

  7:5 ndėrsa ky, Melkisedeku, ndonėse nuk e kishte gjenealogjinė prej atyre, mori tė dhjetėn nga Abrahami dhe bekoi atė qė kishte premtimet.

  7:6 Dhe s`ka kundėrshtim se mė i vogli bekohet nga mė i madhi.

  7:7 Veē kėsaj ata qė i marrin tė dhjetat janė njerėzit qė vdesin, kurse atje i merr ai pėr tė cilin dėshmohet se rron.

  7:8 Dhe, qė tė them kėshtu, vetė Levi, qė merr tė dhjetat, dha tė dhjeta te Abrahami, sepse ishte ende nė mesin e t`et, kur Melkisedeku i doli pėrpara.

  7:9 Sepse, po tė ishte pėrkryerja me anė tė priftėrisė levitike (sepse populli e mori ligji nėn atė), ē`nevojė kishte tė dilte njė prift tjetėr sipas rendit tė Melkisedekut dhe tė mos caktohet sipas rendit tė Aaronit?

  7:10 Sepse, po tė ndėrrohet priftėria, domosdo ndėrrohet edhe ligji.

  7:11 Sepse ai pėr tė cilin bėhet fjalė i pėrket njė fisi tjetėr, prej tė cilit askush nuk i ka shėrbyer ndonjėherė altarit;

  7:12 sepse dihet se Perėndia ynė lindi nga fisi i Judės, pėr tė cilin Moisiu nuk tha asgjė lidhur me priftėrinė.

  7:13 Dhe kjo bėhet edhe mė e qartė, nė qoftė se del njė prift tjetėr pas shėmbėllimit tė Melkisedekut,

  7:14 qė nuk u bė i tillė nė bazė tė ligjit tė porosisė sė mishit, po nė bazė tė fuqisė tė jetės sė pashkatėrrueshme.

  7:15 Sepse Shkrimi dėshmon: ``Ti je prift pėr jetė tė jetės, sipas rendit tė Melkisedekut``.

  7:16 Nė kėtė mėnyrė bie poshtė urdhėrimi i mėparshėm, pėr shkak tė dobėsisė dhe tė padobisė sė tij,

  7:17 sepse ligji nuk mbaroi asnjė lloj pune, po futi njė shpresė mė tė mirė, me anė tė sė cilės i afrohemi Perėndisė.

  7:18 Dhe kjo nuk u bė pa betim. Sepse ata bėheshin priftėrinj pa bėrė betim,

  7:19 (ndėrsa ky nė bazė tė betimit nga ana e atij qė i tha: ``Perėndia u betua dhe nuk do tė pendohet: Ti je prift pėrjetė, sipas rendit tė Melkisedekut``).

  7:20 Kėshtu Jezusi u bė garant i njė besėlidhjeje shumė mė tė mirė.

  7:21 Pėr mė tepėr ata qenė bėrė priftėrinj nė numėr tė madh, sepse vdekja nuk i linte tė qėndronin pėr gjithnjė,

  7:22 kurse ai, mbasi qėndron pėr jetė tė jetės, ka priftėri tė patjetėrsueshme,

  7:23 prandaj edhe mund tė shpėtojė plotėsisht ata qė me anė tė tij i afrohen Perėndisė, sepse gjithmonė rron qė tė ndėrmjetėsojė pėr ta.

  7:24 Sepse ne njė kryeprift i tillė na duhej, i shenjtė, i pafaj, i papėrlyer, i ndarė nga mėkatarėt dhe i ngritur pėrmbi qiej,

  7:25 i cili nuk ka nevojė ēdo ditė, si ata kryepriftėrinjtė, tė ofrojė flijime mė parė pėr mėkatet e veta e pastaj pėr ato tė popullit; sepse kėtė e bėri njė herė e mirė, kur e kushtoi vetveten.

  7:26 Sepse ligji vė kryepriftėrinj njerėz qė kanė dobėsi, por fjala e betimit, qė vjen pas ligjit, vė Birin qė ėshtė i pėrkryer nė jetė tė jetės.

  7:27 Dhe pika kryesore e atyre gjėrave qė po themi ėshtė kjo: ne kemi njė kryeprift tė tillė, i cili qėndron nė tė djathtėn e fronit tė Madhėrisė nė qiejt,

  7:28 shėrbenjės i shenjtėrores dhe tė tabernakullit tė vėrtetė, tė cilin e ngriti Perėndia e jo njeriu.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine