Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 13

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  13:1 Profecia mbi Babiloninė, qė ju paraqit nė vegim Isaias, birit tė Amotsit.

  13:2 "Ngrini njė flamur mbi njė mal tė lartė, ngrini zėrin ndaj tyre, lėvizni dorėn qė tė hyjnė nė portat e princave.

  13:3 Unė u dhashė urdhėr atyre qė mė janė shenjtėruar mua, thirra trimat e mi pėr tė zbatuar zemėrimin tim, ata qė ngazėllohen nė madhėrinė time.

  13:4 Dėgjohet zhurma e njė turme tė madhe ndėr malet, e ngjashme me atė tė njė populli tė pamasė; zhurma plot rrėmet e mbretėrive, e kombeve tė mbledhura. Zoti i ushtrive kalon nė revistė ushtrinė gati pėr betejė.

  13:5 Vijnė nga njė vend i largėt, nga skaji i qiejve, Zoti dhe mjetet e zemėrimit tė tij, pėr tė shkatėrruar mbarė dheun.

  13:6 Bėrtisni, sepse dita e Zotit ėshtė e afėrt; ajo po vjen si njė shkatėrrim nga ana e tė Plotfuqishmit.

  13:7 Prandaj tė gjitha duart e njerėzve do tė jenė tė dobėta dhe ēdo zemėr e tyre do tė ligėshtohet.

  13:8 Do t`i zėrė tmerri, do tė kenė spazma dhe dhembje, do tė pėrpėliten si njė grua qė po lind, do tė shikojnė njėri tjetrin nė fytyrė si tė hutuar, fytyrat e tyre do tė jenė fytyra tė zjarrta.

  13:9 Ja, dita e Zotit po vjen: njė ditė mizore, indinjate dhe zemėrimi tė fortė, pėr ta bėrė tokėn shkretėtirė dhe pėr tė shfarosur mėkatarėt prej saj.

  13:10 Sepse yjet e qiellit dhe yllėsitė nuk do tė shkėlqejnė mė me dritėn e tyre; dielli do tė errėsohet nė lindjen e tij dhe hėna nuk do tė pėrhapė mė dritėn e saj.

  13:11 Unė do tė dėnoj botėn pėr ligėsinė e saj dhe tė pabesėt pėr paudhėsinė e tyre; do t`i jap fund krenarisė sė kryelartėve dhe do tė hedh poshtė arrogancėn e tiranėve.

  13:12 Do ta bėjė njeriun e vdekshėm mė tė rrallė se ari i kulluar, njerėzinė mė tė rrallė se arin e Ofirit.

  13:13 Prandaj do tė bėj qė tė dridhen qiejtė, dhe toka do tė tundet nga vendi i saj pėr shkak tė indinjatės sė Zotit tė ushtrive ditėn e zemėrimit tė zjarrtė tė tij.

  13:14 Atėherė si njė gazelė e ndjekur apo si njė kope qė askush nuk e mbledh, gjithkush do tė kthehet drejt popullit tė tij, gjithkush do tė ikė nė vend tė vet.

  13:15 Kushdo qė do tė gjendet do tė shpohet dhe kushdo qė do tė kapet do tė vritet me shpatė.

  13:16 Fėmijėt e tyre do tė bėhen copė-copė para syve tė tyre, shtėpitė e tyre do tė plaēkiten dhe gratė e tyre do tė dhunohen.

  13:17 Ja, unė po nxis kundėr tyre Medėt qė nuk do ta kenė mendjen te argjendi dhe nuk gjejnė kėnaqėsi te ari.

  13:18 Harqet e tyre do t`i rrėzojnė pėr tokė tė rinjtė; nuk do tė kenė mėshirė pėr foshnjat nė bark tė nėnės; syri i tyre nuk do t`i kursejė fėmijėt.

  13:19 Kėshtu Babilonia, shkėlqimi i mbretėrive, lavdia e krenarisė sė Kaldeasve, do tė jetė si Sodoma dhe Gomora kur Perėndia i pėrmbysi.

  13:20 Ajo nuk do tė banohet mė as nuk do tė popullohet brez pas brezi; Arabi nuk do tė ngrerė mė aty ēadrėn e tij, as barinjtė nuk do t`i ndalin aty kopetė e tyre.

  13:21 Por aty do tė pushojnė bishat e shkretėtirės, shtėpitė e tyre do tė mbushen me huta, do tė banojnė aty strucat, do tė hedhin valle satirėt.

  13:22 Hienat do tė ulėrijnė nė shtėpitė e tij tė shkretuara, ēakajtė nė pallatet e tij luksoze. Koha e tij po afrohet, ditėt e tij nuk do tė zgjaten mė".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine