Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - ISAIAH 28

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  28:1 Mjerė kurorės sė kryelartėsisė tė tė dehurve, tė Efraimit dhe lules sė fishkur tė bukurisė sė tij tė lavdishme qė ri mbi krye tė luginės pjellore tė atyre qė i ka mposhtur vera!

  28:2 Ja, Zoti ka njė njeri tė fortė dhe tė fuqishėm, si njė stuhi breshėri, si njė tufan shkatėrrues; si njė aluvion ujėrash tė fuqishėm pėrmbytėse; ai do t`i hedhė pėr tokė me dorėn e tij.

  28:3 Kurora e kryelartėsisė tė tė dehurve tė Efraimit do tė shkelet;

  28:4 dhe lulja e fishkur e bukurisė sė tij tė lavdishme qė rri mbi krye tė luginės pjellore do tė jetė si njė fik i hershėm para verės qė dikush e shikon; ai e gėlltit sapo e ka nė dorė.

  28:5 Atė ditė Zoti i ushtrive do tė jetė njė kurorė lavdie, njė diadem i shkėlqyer pėr pjesėn tjetėr tė popullit tė tij,

  28:6 njė frymė drejtėsie pėr atė qė ulet pėr tė gjykuar dhe forca e atyre qė nė betejė e sprapsin armikun deri te portat e tij.

  28:7 Por edhe kėta shkojnė sa djathtas aq edhe majtas pėr shkak tė verės dhe u merren kėmbėt nga pijet dehėse; prifti dhe profeti lėkunden pėr shkak tė pijeve dehėse, lėkunden sikur tė kishin vegime, ngurrojnė nė dhėnien e vendimeve.

  28:8 Tėrė tryezat janė plot me tė vjellura dhe me ndyrėsira, nuk ka mė njė vend tė pastėr.

  28:9 "Kujt dėshiron t`i mėsojė diturinė? Kujt dėshiron t`ia bėjė tė kuptueshėm mesazhin? Atyre qė sapo janė zvjerdhur, atyre qė sapo janė shkėputur nga sisa?

  28:10 Sepse ka njė urdhėr mbi urdhėr, urdhėr mbi urdhėr, regull mbi regull, regull mbi regull, pak kėtu dhe pak atje".

  28:11 Nė fakt do tė ndodhė qė me buzė qė bėlbėzojnė dhe me njė gjuhė tjetėr Zoti do t`i flasė kėtij populli.

  28:12 Ai u kishte thėnė: "Ja pushimi: vėreni tė lodhurin tė pushojė; kėtu ėshtė fresk!". Por ata nuk deshėn ta dėgjojnė.

  28:13 Kėshtu fjala e Zotit u bė pėr ta urdhėr mbi urdhėr, urdhėr mbi urdhėr, rregull mbi rregull, rregull mbi rregull, pak kėtu, pak atje, me qėllim qė ata tė binin mbrapsht, tė bėheshin copė-copė, t`i zinte laku dhe tė kapeshin.

  28:14 Prandaj dėgjoni fjalėn e Zotit, o tallės, qė sundoni mbi kėtė popull, qė rri nė Jeruzalem!

  28:15 Ju thoni: "Kemi pėrfunduar njė besėlidhje me vdekjen, kemi bėrė njė aleancė me Sheolin; kur rebeshi pėrmbytės do tė kalojė, nuk do tė arrijė deri te ne, sepse gėnjeshtrėn e kemi bėrė strehėn tonė dhe jemi fshehur prapa falsitetit".

  28:16 Prandaj kėshtu thotė Zoti, Zoti: "Ja, unė vendos si themel nė Sion njė gur, njė gur tė provuar, njė kokė qosheje tė ēmuar, njė themel tė sigurt; ai qė i beson atij nuk do tė ngutet.

  28:17 Unė do tė vendos tė drejtėn si masė dhe drejtėsinė si plumbēe; breshėri do tė pastrojė strehėn e gėnjeshtrės dhe ujėrat do tė pėrmbytin strehėn tuaj.

  28:18 Besėlidhja juaj me vdekjen do tė anulohet dhe aleanca juaj me Sheolin nuk do tė qėndrojė; kur rrebeshi pėrmbytės do tė kalojė, ju do tė shkeleni prej tij.

  28:19 Sa herė qė do tė kalojė, do t`ju kapė, sepse do tė kalojė ēdo mėngjes, ditėn dhe natėn, do tė jetė njė tmerr i vėrtetė tė dėgjosh vetėm tė ta rrėfejnė.

  28:20 Nė fakt shtrati do tė jetė i shkurtėr pėr t`u shtrirė dhe mbulesa tepėr e ngushtė pėr t`u mbuluar me tė.

  28:21 Sepse Zoti do tė ngrihet si nė malin e Peratsimit, do tė zemėrohet si nė luginėn e Gabaonit, pėr tė plotėsuar veprėn e tij, veprėn e tij tė padėgjuar, pėr tė plotėsuar punėn e tij, punėn e tij tė pazakontė.

  28:22 Mos u bėni, pra, tallės qė lidhjet tuaja tė mos pėrforcohen. Sepse unė kam dėgjuar nga ana e Zotit, e Zotit tė ushtrive, se ėshtė vendosur shfarosja e plotė e gjithė vendit.

  28:23 Vini vesh dhe dėgjoni zėrin tim, tregohuni tė kujdesshėm dhe dėgjoni fjalėn time!

  28:24 A nuk lėron tėrė ditėn bujku pėr tė mbjellė? A vazhdon vallė, ta ēajė dhe ta prashitė tokėn e tij?

  28:25 Mbasi ka sheshuar sipėrfaqen e saj, a nuk mbjell koprėn dhe nuk pėrhap barin e gjumit, nuk vė grurin nė brazda, elbin nė vendin e caktuar dhe grurin e fortė gjatė kufijve?

  28:26 Perėndia i tij i tregon rregullin qė duhet tė ndjekė dhe e mėson.

  28:27 Kopra nuk shihet me shirėsen dhe nuk kalohet rrota e qerres mbi barin e gjumit; por koprėn e rrahin me shkop dhe barin e gjumit me shufėr.

  28:28 Gruri pėr bukė duhet tė shtypet; prandaj nuk shtypet pėr gjithnjė, por kalohen mbi tė rrota tė qerres dhe kuajt, por pa e shtypur.

  28:29 Edhe kjo vjen nga Zoti i ushtrive, qė ėshtė i mrekullueshėm nė kėshillat e tij dhe i madh pėr nga dituria".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine