Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 12

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  12:1 Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

  12:2 "Pa dyshim ju jeni njerėz tė urtė, dhe dituria do tė marrė fund me ju.

  12:3 Edhe unė kam mendje si ju, dhe nuk bie mė poshtė se ju; pėrveē kėsaj, kush nuk i di gjėrat si kėto?

  12:4 Jam bėrė gazi i miqve tė mi; unė, tė cilit Perėndia i pėrgjigjej kur i drejtohesha; tė drejtin, tė ndershmin, e kanė vėnė nė lojė.

  12:5 Njė llambė, e pėrēmuar nė mendimet e atyre qė jetojnė nė mes tė tė mirave, ėshtė pėrgatitur pėr ata tė cilėve u merren kėmbėt.

  12:6 Ēadrat e cubave pėrkundrazi janė tė qeta dhe e ndjejnė veten tė sigurt ata qė provokojnė Perėndinė dhe qė e hyjnizojnė forcėn e tyre.

  12:7 Por pyeti tani kafshėt dhe do tė tė mėsojnė, zogjtė e qiellit dhe do tė ta thonė,

  12:8 ose foli tokės, dhe ajo do tė tė mėsojė, dhe peshqit e detit do tė ta tregojnė.

  12:9 Midis tėrė kėtyre krijesave, cila nuk e di qė dora e Zotit i ka bėrė kėto?

  12:10 Ai ka nė dorė tė tij jetėn e ēdo gjallese dhe frymėn e ēdo qenieje njerėzore.

  12:11 Veshi a nuk i shqyrton vallė fjalėt, ashtu si i shijon qiellza ushqimet?

  12:12 Ndėr pleqtė gjejmė diturinė, dhe gjatėsia e ditėve u jep edhe gjykimin.

  12:13 Por tek ai gjejmė diturinė dhe forcėn, atij i pėrkasin mendja dhe gjykimi.

  12:14 Nė rast se ai shkatėrron, askush nuk mund tė rindėrtojė; nė rast se fut nė burg dikė, askush nuk mund t`ia hapė.

  12:15 Nė rast se i ndal ujėrat, ēdo gjė thahet; po t`i lėrė tė lira, pėrmbytin tokėn.

  12:16 Ai zotėron forcėn dhe diturinė; prej tij varen ai qė mashtrohet dhe ai qė mashtron.

  12:17 Ai i bėn kėshilltarėt tė ecin zbathur, i bėn gjyqtarėt tė pamend.

  12:18 Kėput verigat e imponuara nga mbretėrit dhe lidh me zinxhirė ijet e tyre.

  12:19 I bėn qė tė ecin zbathur priftėrinjtė dhe pėrmbys tė fuqishmit.

  12:20 I lė pa gojė ata tek tė cilėt ka besim dhe i lė pa mend pleqtė.

  12:21 Zbraz pėrēmimin mbi fisnikėt dhe ua liron brezin tė fortėve.

  12:22 Zbulon gjėrat e thella tė fshehura nė terr dhe sjell nė dritė hijen e vdekjes.

  12:23 I bėn tė mėdha kombet dhe pastaj i shkatėrron, i zgjeron kombet dhe pastaj i mėrgon.

  12:24 U heq arsyen sundimtarėve tė tokės dhe i bėn tė enden nė vende tė shkreta pa rrugė.

  12:25 Ecin verbėrisht nė terr pa dritė dhe i bėn tė ecin si tė dehur".

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine