Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 14

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  14:1 "Njeriu i lindur nga njė grua jeton pak ditė dhe ėshtė plot shqetėsime.

  14:2 Mbin si njė lule, pastaj pritet; ikėn me vrap si njė hije dhe nuk e ka tė gjatė.

  14:3 Mbi njė qenie tė tillė ti i mban sytė tė hapur, dhe mė bėn qė tė dal nė gjyq bashkė me ty.

  14:4 Kush mund tė nxjerrė njė gjė tė pastėr nga njė gjė e papastėr? Askush.

  14:5 Sepse ditėt e saj janė tė caktuara, numri i muajve tė saj varet nga ti, dhe ti i ke vendosur kufij qė nuk mund t`i kapėrcejė.

  14:6 Hiqe shikimin nga ai dhe lėre tė qetė, deri sa tė mbarojė ditėn e tij si njė argat.

  14:7 Tė paktėn pėr drurin ka shpresė; nė rast se pritet, rritet pėrsėri dhe vazhdon tė mugullojė.

  14:8 Edhe sikur rrėnjėt e tij tė plaken nėn tokė dhe trungu i tij tė vdesė nėn dhe,

  14:9 me tė ndjerė ujin, mugullon pėrsėri dhe lėshon degė si njė bimė.

  14:10 Njeriu pėrkundrazi vdes dhe mbetet i shtrirė pėr dhe; kur ėshtė duke nxjerrė frymėn e fundit, ku ėshtė, pra?

  14:11 Mund tė mungojnė ujėrat nė det dhe njė lumė tė meket dhe tė thahet,

  14:12 por njeriu qė dergjet nuk ngrihet mė; sa tė mos ketė mė qiej, nuk do tė zgjohet dhe nuk do tė ēohet mė nga gjumi i tij.

  14:13 Ah sikur tė doje tė mė fshihje nė Sheol, tė mė mbaje tė fshehur sa tė kalonte zemėrimi yt, tė mė caktoje njė afat dhe tė mė kujtoje!

  14:14 Nė qoftė se njeriu vdes, a mund tė kthehet pėrsėri nė jetė? Do tė prisja ēdo ditė tė shėrbimit tim tė rėndė, deri sa tė arrinte ora e ndryshimit tim.

  14:15 Do tė mė thėrrisje dhe unė do tė tė pėrgjigjesha; ti do tė kishe njė dėshirė tė madhe pėr veprėn e duarve tė tua.

  14:16 Atėherė ti do tė mė numėroje hapat, por nuk do tė vije re mėkatet e mia;

  14:17 do ta vulosje nė njė thes mėkatin tim dhe do ta mbuloje fajin tim.

  14:18 Por ashtu si njė mal rrėzohet dhe thėrrmohet, ashtu si njė shkėmb luan nga vendi i tij,

  14:19 ashtu si ujėrat gėrryejnė gurėt dhe vėrshimet marrin me vete dheun, kėshtu ti shkatėrron shpresėn e njeriut.

  14:20 Ti e vė pėrfund pėr gjithnjė, dhe ai shkon; ti ia prish fytyrėn dhe e dėbon.

  14:21 Nė rast se bijtė e tij janė tė nderuar, ai nuk e di; po tė jenė tė pėrbuzur, ai nuk e vė re.

  14:22 Ai ndjen vetėm dhembjen e madhe tė mishit tė tij dhe pikėllohet pėr veten e tij.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine