Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 15

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  15:1 Atėherė Elifazi nga Temani u pėrgjigj dhe tha:

  15:2 "Njė njeri i urtė a pėrgjigjet vallė me njohuri tė kota, dhe a mbushet me erėra lindore?

  15:3 Diskuton vallė me ligjėrata boshe dhe me fjalė qė nuk shėrbejnė pėr asgjė?

  15:4 Po, ti heq mėshirėn dhe eliminon lutjen pėrpara Perėndisė.

  15:5 Sepse prapėsia jote t`i sugjeron fjalėt dhe ti po zgjedh gjuhėn e dinakėve.

  15:6 Jo unė, por vetė goja jote tė dėnon, dhe vetė buzėt e tua dėshmojnė kundėr teje.

  15:7 A je ti vallė i pari njeri qė ka lindur apo je formuar pėrpara kodrave?

  15:8 A e ke dėgjuar ti kėshillėn sekrete tė Perėndisė apo vetėm ti zotėroke diturinė?

  15:9 Ēfarė di ti qė ne nuk e dimė, ose ēfarė kupton ti qė nuk e kuptojmė edhe ne?

  15:10 Midis nesh ka njerėz flokėbardhė dhe pleq mė tė thinjur se ati yt.

  15:11 Tė duken gjėra tė vogla pėrdėllimet e Perėndisė dhe fjalėt e ėmbla qė tė drejton ty?

  15:12 Pse, pra, zemra jote tė ēon larg dhe pse sytė e tu vetėtijnė,

  15:13 duke e drejtuar zemėrimin tėnd kundėr Perėndisė dhe duke nxjerrė nga goja jote fjalė tė tilla?".

  15:14 "Ē`ėshtė njeriu qė ta konsiderojė veten tė pastėr dhe i linduri nga njė grua pėr tė qenė i drejtė?

  15:15 Ja, Perėndia nuk u zė besė as shenjtorėve tė tij dhe qiejt nuk janė tė pastėr nė sytė e tij;

  15:16 aq mė pak njė qenie e neveritshme dhe e korruptuar, njeriu, qė e pi paudhėsinė sikur tė ishte ujė!

  15:17 Dua tė tė flas, mė dėgjo; do tė tė tregoj atė qė kam parė,

  15:18 atė qė tė urtit tregojnė pa fshehur asgjė nga sa kanė dėgjuar prej etėrve tė tyre,

  15:19 tė cilėve vetėm iu dha ky vend dhe pa praninė e asnjė tė huaji nė radhėt e tyre.

  15:20 I keqi heq dhembje tėrė jetėn e tij dhe vitet e caktuara pėr tiranin janė tė numėruara.

  15:21 Zhurma tė llahtarshme arrijnė nė veshėt e tij, dhe nė kohėn e bollėkut i sulet rrėnuesi.

  15:22 Nuk ka shpresė kthimi nga errėsira, dhe shpata e pret.

  15:23 Endet e kėrkon bukė, po ku mund ta gjejė? Ai e di se dita e territ ėshtė pėrgatitur nė krah tė tij.

  15:24 Fatkeqėsia dhe ankthi i shtien frikė, e sulmojnė si njė mbret gati pėr betejė,

  15:25 sepse ka shtrirė dorėn e tij kundėr Perėndisė, ka sfiduar tė Plotfuqishmin,

  15:26 duke u hedhur me kokėfortėsi kundėr tij me mburojat e tij tė zbukuruara me tokėza.

  15:27 Ndonėse fytyra e tij ėshtė e mbuluar me dhjamė dhe ijet e tij janė fryrė nga shėndoshja e tepėrt;

  15:28 ai banon nė qytete tė shkretuara, nė shtėpi tė pabanuara qė do tė katandisen nė grumbuj gėrmadhash.

  15:29 Ai nuk do tė pasurohet dhe fati i tij nuk ka pėr tė vazhduar, as edhe pasuria e tij nuk do tė shtohet mbi tokė.

  15:30 Nuk do tė arrijė tė ēlirohet nga terri, flaka do tė thajė lastarėt e tij, dhe do tė ēohet larg nga fryma e gojės sė tij.

  15:31 Tė mos mbėshtetet te kotėsia; duke gėnjyer veten, sepse kotėsia ka pėr tė qenė shpėrblimi i tij.

  15:32 Do tė kryhet para kohe, dhe degėt e tij nuk do tė gjelbėrojnė mė.

  15:33 Do tė jetė si njė hardhi nga e cila merret rrushi ende i papjekur, si ulliri nga i cili shkundet lulja.

  15:34 Sepse familja e hipokritėve do tė jetė shterpė dhe zjarri do tė pėrpijė ēadrat e njeriut tė korruptuar.

  15:35 Ata sajojnė paudhėsinė dhe shkaktojnė shkatėrrimin; nė gjirin e tyre bluhet mashtrimi.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine