Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - JOB 9

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  9:1 Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:

  9:2 "Po, unė e di qė ėshtė kėshtu, por si mund tė jetė i drejtė njeriu pėrpara Perėndisė?

  9:3 Nė rast se dikush dėshiron tė diskutojė me tė, nuk mund t`i pėrgjigjet veēse njė herė mbi njė mijė.

  9:4 Perėndia ėshtė i urtė nga zemra dhe i fuqishėm nga forca, kush, pra, u fortėsua kundėr tij dhe i shkoi mbarė?

  9:5 Ai vendos malet dhe ato nuk e dijnė qė ai i pėrmbys nė zemėrimin e tij.

  9:6 Ai e tund dheun nga vendi i tij, dhe kollonat e tij dridhen.

  9:7 Urdhėron diellin, dhe ai nuk lind, dhe vulos yjet.

  9:8 I vetėm shpalos qiejt dhe ecėn mbi valėt e larta tė detit.

  9:9 Ka bėrė Arushėn dhe Orionin, Plejadat dhe krahinat e jugut.

  9:10 Ai bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė hetohen, po, mrekulli tė panumėrta.

  9:11 Ja, mė kalon afėr dhe nuk e shoh, kalon tutje dhe nuk e kuptoj.

  9:12 Ja, ai kap gjahun dhe kush mund t`ia rimarrė? Kush mund t`i thotė: "Ēfarė po bėn?".

  9:13 Perėndia nuk e tėrheq zemėrimin e tij; poshtė tij pėrkulen ndihmėsit e Rahabit.

  9:14 Si mund t`i pėrgjigjem, pra, dhe tė zgjedh fjalėt e mia pėr tė diskutuar me tė?

  9:15 Edhe sikur tė kisha tė drejtė, nuk do tė kisha mundėsi t`i pėrgjigjem, por do t`i kėrkoja mėshirė gjyqtarit tim.

  9:16 Nė rast se unė e thėrres dhe ai mė pėrgjigjet, nuk mund tė besoj akoma se e ka dėgjuar zėrin tim,

  9:17 ai, qė mė godet me furtunėn, dhe i shumėzon plagėt e mia pa shkak.

  9:18 Nuk mė lė tė marr frymė, pėrkundrazi mė mbush me hidhėrime.

  9:19 Edhe nė qoftė se bėhet fjalė pėr forcėn, ja, ai ėshtė i fuqishėm; por sa pėr gjykimin, kush do tė mė caktojė njė ditė pėr t`u paraqitur?

  9:20 Edhe sikur tė isha i drejtė, vetė tė folurit tim do tė mė dėnonte; edhe sikur tė isha i ndershėm, ai do tė provonte se jam i ēoroditur.

  9:21 Jam i ndershėm, por nuk e ēmoj fare veten time dhe e pėrēmoj jetėn time.

  9:22 Éshtė e njėjta gjė, prandaj them: "Ai shkatėrron njeriun e ndershėm dhe tė keqin".

  9:23 Nė qoftė se njė fatkeqėsi mbjell papritur vdekjen, ai qesh me vuajtjen e tė pafajmėve.

  9:24 Toka u ėshtė dhėnė nė dorė tė kėqijve; ai u vesh sytė gjyqtarėve tė saj; po tė mos jetė ai, kush mund tė ishte, pra?

  9:25 Tani ditėt e mia kalojnė mė shpejt se njė vrapues, ikin pa parė asnjė tė mirė.

  9:26 Ikin shpejt si anijet prej xunkthi, si shqiponja qė sulet mbi gjahun e vet.

  9:27 Nė qoftė se them: "Dua ta harroj vajtimin, ta lė pamjen time tė trishtuar dhe tė tregohem i gėzuar",

  9:28 mė hyn frika pėr tė gjitha dhembjet e mia; e di mirė qė ti nuk do tė mė konsiderosh tė pafajshėm.

  9:29 Nė qoftė se jam i dėnuar tanimė, pse tė lodhem mė kot?

  9:30 Edhe sikur tė lahesha me borė dhe tė pastroja duart e mia me sodė,

  9:31 ti do tė mė hidhje nė baltėn e njė grope, edhe vetė rrobat e mia do tė mė kishin lemeri.

  9:32 Nė tė vėrtetė ai nuk ėshtė njė njeri si unė, tė cilit mund t`i pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė.

  9:33 Nuk ka asnjė arbitėr midis nesh, qė tė vėrė dorėn mbi ne tė dy.

  9:34 Le tė largojė nga unė shkopin e tij, tmerri i tij tė mos mė trembė.

  9:35 Atėherė do tė mund tė flas pa pasur frikė prej tij, sepse nuk jam kėshtu me veten time.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine