Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 55

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  55:1 O Perėndi, vėri veshin lutjes sime dhe ki parasysh kėrkesėn time.

  55:2 Dėgjo kėrkesėn time dhe pėrgjigjmu; ankohem vazhdimisht dhe rėnkoj,

  55:3 pėr zėrin e armikut, pėr shtypjen e tė pabesit; sepse mė bien mbi kurriz disa fatkeqėsi dhe nė zemėrimin e tyre mė ndjekin kėmba kėmbės.

  55:4 Zemra ime ėshtė e shqetėsuar nė trupin tim dhe tmerre qė shkaktojnė vdekjen kanė rėnė mbi mua.

  55:5 Frika dhe tė drithma mė kanė sulmuar dhe tmerri mė ka mposhtur.

  55:6 Prandaj kam thėnė: "Ah, sikur tė kisha krahė si njė pėllumb! Do tė fluturoja larg pėr tė gjetur prehje.

  55:7 Ja, do tė ikja larg dhe do tė qėndroja nė shkretėtirė. (Sela)

  55:8 Do tė shpejtoja pėr tė gjetur njė strehė nga era e furishme dhe nga furtuna".

  55:9 Shkatėrroji, o Zot, ngatėrro gjuhėt e tyre, sepse kam parė dhunė dhe kacafytje nė qytet.

  55:10 Ditėn dhe natėn sillen mbi muret e tij; brenda tij sundojnė e keqja dhe ēoroditja.

  55:11 Nė mes tė tij ėshtė lakmia; shtypja dhe gėnjeshtra janė tė zakonshme nė rrugėt e tij.

  55:12 Sepse nuk ka qenė njė armiku im qė tallej me mua, pėrndryshe do ta kisha duruar; nuk ka qenė njė qė mė urrente ai qė u ngrit kundėr meje, ndryshe do t`i isha fshehur atij.

  55:13 Por ke qenė ti, njė njeri si unė, shoku im dhe miku im i ngushtė.

  55:14 Bėnim bashkė biseda tė kėndshme dhe shkonim bashkė nė shtėpinė e Perėndisė.

  55:15 I zėntė befas vdekja, u ulshin tė gjallė nė Sheol, sepse nė banesat e tyre dhe nė mes tyre nuk ka veēse ligėsi.

  55:16 Sa pėr mua, do t`i kėrkoj ndihmė Perėndisė, dhe Zoti do tė mė shpėtojė.

  55:17 Nė mbrėmje, nė mėngjes dhe nė mesditė do tė ankohem dhe do tė rėnkoj, dhe ai do tė dėgjojė zėrin tim.

  55:18 Ai do ta shpengojė jetėn time dhe do ta sigurojė nga lufta qė bėhet kundėr meje, sepse janė tė shumtė ata qė janė ngritur kundėr meje.

  55:19 Perėndia do tė mė dėgjojė dhe ka pėr t`i poshtėruar, ai qė ulet si sovran gjithnjė, sepse ata nuk ndryshojnė dhe nuk kanė frikė nga Perėndia. (Sela)

  55:20 Ai ka shtrirė duart kundėr atyre qė jetonin nė paqe me tė, ka shkelur besėlidhjen e tij.

  55:21 Goja e tij ishte mė e ėmbėl se gjalpi, por nė zemėr ai kishte luftėn; fjalėt e tij ishin mė tė buta se vaji, por ishin shpata tė zhveshura.

  55:22 Hidh mbi Zotin barrėn tėnde, dha ai do tė tė mbajė; ai nuk do tė lejojė kurrė qė i drejti tė lėkundet.

  55:23 Por ti, o Perėndi, do t`i zbresėsh kėta nė pusin e humbjes; njerėzit gjakatarė dhe hileqarė nuk do tė arrijnė nė gjysmėn e ditėve tė tyre; por unė do tė kem besim te ti.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine