Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 72

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  72:1 O Perėndi, paraqit mendimet e tua mbretit dhe drejtėsinė tėnde birit tė mbretit,

  72:2 dhe ai do tė gjykojė popullin tėnd me drejtėsi dhe tė pikėlluarit e tu me saktėsi.

  72:3 Malet do t`i sjellin paqen popullit dhe kodrat drejtėsinė.

  72:4 Ai do t`u sigurojė drejtėsi tė pikėlluarve tė popullit, do tė shpėtojė bijtė e nevojtarėve dhe do tė dėrrmojė shtypėsin.

  72:5 Ata do tė tė kenė frikė deri sa tė ketė diell dhe hėnė, pėr tė gjitha brezat.

  72:6 Ai do tė zbresė si shiu mbi barin e kositur, si njė rrebesh qė vadit tokėn.

  72:7 Nė ditėt e tij i drejti do tė lulėzojė dhe ka pėr tė patur shumė paqe deri sa tė mos ketė mė hėnė.

  72:8 Ai do tė mbretėrojė nga njė det te tjetri dhe nga lumi deri nė skajet e tokės.

  72:9 Banorėt e shkretėtirės do tė pėrkulen para tij, dhe armiqtė e tij do tė lėpijnė pluhurin.

  72:10 Mbretėrit e Tarshishit dhe tė ishujve do t`i paguajnė haraēin, mbretėrit e Shebas dhe ai i Sabas do t`i ofrojnė dhurata.

  72:11 Po, gjithė mbretėrit do ta adhurojnė dhe gjithė kombet do t`i shėrbejnė.

  72:12 Sepse ai do ta ēlirojė nevojtarin qė bėrtet dhe tė mjerin qė nuk ka se kush ta ndihmojė.

  72:13 Atij do t`i vijė keq pėr tė dobėtin dhe pėr nevojtarin dhe do tė shpėtojė jetėn e nevojtarėve.

  72:14 Ai do tė ēlirojė jetėn e tyre nga shtypja dhe nga dhuna, dhe gjaku i tyre do tė jetė i ēmuar para syve tė tij.

  72:15 Dhe ai do tė jetojė; dhe do t`i jepet ari i Shebas, do tė bėhen vazhdimisht lutje pėr tė dhe do tė bekohet tėrė ditėn.

  72:16 Do tė ketė bollėk gruri mbi tokė, nė majat e maleve; kallinjtė e tij do tė valėviten si drurėt e Libanit, dhe banorėt e qyteteve do tė lulėzojnė si bari i tokės.

  72:17 Emri i tij do tė vazhdojė pėrjetė, emri i tij do tė pėrhapet deri sa tė ketė diell; dhe tėrė kombet do tė bekohen nė tė dhe do ta shpallin tė lumtur.

  72:18 I bekuar qoftė Zoti Perėndia, Perėndia i Izraelit; vetėm ai bėn mrekulli.

  72:19 Qoftė i bekuar pėrjetė emri i tij i lavdishėm, dhe tėrė toka qoftė e mbushur me lavdinė e tij. Amen, amen.

  72:20 Kėtu mbarojnė lutjet e Davidit, birit tė Isait.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine