Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 78

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  78:1 Kushtoji kujdes, o populli im, ligjit tim; dėgjo fjalėt e gojės sime.

  78:2 Do tė hap gojėn time pėr tė thėnė shėmbėlltyra, dhe kam pėr tė paraqitur misteret e kohėrave tė lashta.

  78:3 Atė qė ne kemi dėgjuar dhe kemi njohur, dhe qė etėrit tanė na kanė treguar,

  78:4 nuk do t`ua fshehim bijve tė tyre, por do t`i tregojmė brezit tė ardhshėm lavdet e Zotit, fuqinė e tij dhe mrekullinė qė ai ka bėrė.

  78:5 Ai ka vendosur njė dėshmi te Jakobi dhe ka vėnė njė ligj nė Izrael, dhe ka urdhėruar etėrit tanė qė t`ua bėjnė tė njohura bijve tė tyre,

  78:6 me qėllim qė brezi i ardhshėm t`i njohė sė bashku me bijtė qė do tė lindin; dhe kėta nga ana e tyre t`ua tregojnė bijve tė tyre,

  78:7 dhe tė vendosin te Perėndia besimin e tyre dhe tė mos harrojnė veprat e Perėndisė, por tė respektojnė urdhėrimet e tij;

  78:8 dhe tė mos jenė si etėrit e tyre, njė brez kokėfortė dhe rebel, njė brez me zemėr tė paqėndrueshme dhe me njė frymė jo besnike ndaj Perėndisė.

  78:9 Bijtė e Efraimit, njerėz tė luftės, harkėtarė tė zotė, kthyen shpinėn ditėn e betejės,

  78:10 nuk respektuan besėlidhjen e Perėndisė dhe nuk pranuan tė ecnin sipas ligjit tė tij,

  78:11 harruan veprat e tij dhe mrekullitė qė u kishte treguar.

  78:12 Ai bėri mrekulli nė prani tė etėrve tė tyre, nė vendin e Egjiptit dhe nė fushėn e Tsoanit.

  78:13 Ai e ndau detin dhe i bėri tė kalojnė nė mes tė tij, dhe i mblodhi ujėrat si njė grumbull.

  78:14 Ditėn drejtoi me anė tė resė dhe tėrė natėn me njė dritė zjarri.

  78:15 I ēau shkėmbinjtė nė shkretėtirė dhe i bėri tė pijnė boll, si tė ishte uji i humnerės sė madhe.

  78:16 Nxori rrėket nga shkėmbi dhe bėri qė tė rridhnin ujėra si lumenj.

  78:17 Por ata vazhduan tė mėkatojnė kundėr tij dhe tė ngrejnė krye kundėr Shumė tė Lartit nė shkretėtirė,

  78:18 dhe e tunduan Perėndinė nė zemėr tė tyre, duke kėrkuar ushqim sipas dėshirave tė tyre.

  78:19 Dhe folėn kundėr Perėndisė, duke thėnė: "A mund tė shtrojė Perėndia njė sofėr nė shkretėtirė?

  78:20 Ja, ai e goditi shkėmbin dhe prej tij dolėn ujėra dhe vėrshuan pėrrenj. A mund t`i japė bukė dhe mish popullit tė tij?

  78:21 Dhe kėshtu Zoti i dėgjoi dhe u zemėrua fort, dhe njė zjarr u ndez kundėr Jakobit dhe zemėrimi kundėr Izraelit u ndez,

  78:22 sepse nuk i kishin besuar Perėndisė dhe nuk kishin pasur besim nė shpėtimin prej tij.

  78:23 Megjithatė ai i urdhėroi retė e sipėrme dhe hapi dyert e qiellit,

  78:24 dhe bėri qė mbi ta tė binte mana pėr tė ngrėnė dhe u dha atyre grurin e qiellit.

  78:25 Njeriu hėngri bukėn e engjėjve; ai u dėrgoi atyre ushqime sa tė ngopeshin.

  78:26 Ai bėri tė ngrihet nė qiell era e lindjes dhe nė sajė tė fuqisė sė tij bėri tė ngrihet era e jugut,

  78:27 bėri tė binin mbi ta mish si pluhuri dhe zogj si rėra e detit.

  78:28 Bėri qė kėto tė binin nė mes tė kampit tė tyre, rreth ēadrave tė tyre.

  78:29 Kėshtu ata hėngrėn sa u ngopėn, sepse Perėndia u kishte siguruar atyre atė qė ata kishin dėshiruar.

  78:30 Ata nuk kishin akoma kėnaqur pangopėsinė e tyre dhe kishin akoma ushqim nė gojė,

  78:31 kur zemėrimi i Perėndisė shpėrtheu kundėr tyre, vrau mė tė fuqishmit prej tyre dhe rrėzoi mė tė mirėt e Izraelit.

  78:32 Megjithatė ata vazhduan tė mėkatojnė dhe nuk u besuan mrekullive tė tij.

  78:33 Atėherė ai harxhoi ditėt e tyre nė kotėsi dhe vitet e tyre nė tmerre tė papritura.

  78:34 Kur i vriste, ata e kėrkonin dhe ktheheshin tė kėrkonin Perėndinė me zell.

  78:35 Kujtoheshin qė Perėndia ishte Kėshtjella e tyre dhe qė Perėndia shumė i larti ishte Shpėtimtari i tyre.

  78:36 Por ata e mashtronin me gojėn e tyre dhe e gėnjenin me gjuhėn e tyre.

  78:37 Nė fakt zemra e tyre nuk ishte e qėndrueshme ndaj tij dhe ata nuk ishin besnikė ndaj besėlidhjes sė tij.

  78:38 Por ai, qė ėshtė i mėshirshėm, ua fali paudhėsinė e tyre dhe nuk i shkatėrroi, dhe shumė herė pėrmbajti zemėrimin e tij dhe nuk e la indinjatėn e tij tė shpėrthejė,

  78:39 duke mbajtur mend qė ata ishin mish, njė frymė qė kalon dhe nuk kthehet mė.

  78:40 Sa herė provokuan indinjatėn e tij nė shkretėtirė dhe e hidhėruar nė vetmi!

  78:41 Po, ata iu drejtuan Perėndisė shumė herė dhe pėrsėri e provokuan tė Shenjtin e Izraelit.

  78:42 Nuk e kujtuan mė fuqinė e tij as ditėn qė i kishte ēliruar nga armiku,

  78:43 kur ai kishte bėrė mrekullitė e tij nė Egjipt dhe nė fushėn e Tsoanit;

  78:44 i kishte shndėrruar lumenjtė dhe rrjedhat e ujit tė Egjiptasve nė gjak, me qėllim qė tė mos pinin dot.

  78:45 Kishte dėrguar kundėr tyre mizėri mizash qė t`i hanin dhe bretkosa qė t`i shkatėrronin.

  78:46 Ua kishte dhėnė tė korrat e tyre krimbave dhe frytin e mundit tė tyre karkalecave.

  78:47 I kishte shkatėrruar vreshtat e tyre me breshėr dhe fiqtė e tyre tė Egjiptit me ngrica.

  78:48 Kishte braktisur bagėtinė e tyre nė mėshirė tė breshėrit dhe kopetė e tyre nė mėshirė tė rrufeve.

  78:49 Kishte lėshuar mbi ta zjarrin e zemėrimit tė tij, indinjatėn, inatin dhe fatkeqėsinė, njė turmė lajmėtarėsh tė fatkeqėsisė.

  78:50 I kishte hapur udhėn zemėrimit tė tij dhe nuk i kishte kursyer nga vdekja, por ia kishte braktisur jetėn e tyre murtajės.

  78:51 I kishte goditur nė Egjipt gjithė tė parėlindurit dhe prodhimet e para nė ēadrat e Kamit.

  78:52 Por e kishte bėrė popullin e tij tė ikte si bagėtia dhe e kishte ēuar nėpėr shkretėtirė sikur tė ishte njė kope.

  78:53 I kishte udhėhequr me siguri dhe ata nuk patėn frikė, por deti i kishte pėrpirė armiqtė e tyre.

  78:54 Dhe ai i solli kėshtu nė tokėn e tij tė shenjtė, nė malin qė dora e djathtė e tij kishte pushtuar.

  78:55 I dėboi kombet para tyre dhe u caktoi atyre me short trashėgiminė, dhe bėri qė fiset e Izraelit tė banonin nė ēadrat e tyre.

  78:56 Por ata u orvatėn dhe provokuan indinjatėn e Perėndisė shumė tė lartė dhe nuk respektuan statutet e tij.

  78:57 U tėrhoqėn madje prapa dhe u suallėn nė mėnyrė tė pabesė ashtu si etėrit e tyre, dhe devijuan si njė hark qė gabon;

  78:58 provokuan zemėrimin e tij me vendet e tyre tė larta dhe e bėnė ziliqar me skulpturat e tyre.

  78:59 Perėndia dėgjoi dhe u zemėrua, dhe ndjeu njė neveri tė madhe pėr Izraelin.

  78:60 Kėshtu ai braktisi tabernakullin e Shilohut, ēadrėn qė kishte ngritur midis njerėzve;

  78:61 dhe e la forcėn e tij tė bjerė rob dhe lavdinė e tij nė dorė tė armikut.

  78:62 Ia braktisi popullin e tij shpatės dhe u zemėrua shumė kundėr trashėgimisė sė tij.

  78:63 Zjarri i konsumoi tė rinjtė e tyre dhe virgjėreshat e tyre nuk patėn asnjė kėngė dasme.

  78:64 Priftėrinjtė e tyre u vranė nga shpata dhe gratė e reja nuk mbajtėn zi.

  78:65 Pastaj Zoti u zgjua si nga gjumi, ashtu si njė trim qė bėrtet nėn ndikimin e verės.

  78:66 I goditi armiqtė e tij nė kurriz dhe i mbuloi me njė turp tė pėrjetshėm.

  78:67 Hodhi poshtė ēadrėn e Jozefit dhe nuk zgjodhi fisin e Efraimit,

  78:68 por zgjodhi fisin e Judės, malin e Sionit, qė ai e do.

  78:69 Ndėrtoi shenjtėroren e tij, ashtu si vėndet shumė tė larta, ashtu si tokat qė ka krijuar pėrjetė.

  78:70 Dhe zgjodhi Davidin, shėrbėtorin e tij, dhe e mori nga vatha e dhenve,

  78:71 dhe e mori nga delet qė mėndnin pėr tė kullotur Jakobin, popullin e tij dhe Izraelin, trashėgiminė e tij.

  78:72 Dhe ai bėri qė tė kullosnin me ndershmėrinė e zemrės sė tyre dhe i udhėhoqi me shkathtėsinė e duarve tė tij.

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine