Bad Advertisement?

News / Reviews:
 • World News
 • Movie Reviews
 • Book Search

  Are you a Christian?

  Online Store:
 • Visit Our eBay Store • ALBANIAN BIBLE - PSALMS 89

  PREVIOUS CHAPTER - NEXT CHAPTER - HELP


  89:1 Unė do tė kėndoj pėrjetė mirėsitė e Zotit, me gojėn time do t`u shpall besnikėrinė tėnde tė gjitha brezave.

  89:2 Sepse kam thėnė: "Mirėsia jote do tė ekzistojė pėrjetė, ti do tė vendosėsh besnikėrinė tėnde nė vetė qiejtė".

  89:3 "Unė kam lidhur njė besėlidhje me tė zgjedhurin tim, i jam betuar Davidit, shėrbėtorit tim, duke thėnė:

  89:4 "Do t`i vendos pasardhėsit e tu pėrjetė dhe do tė ndėrtoj fronin tėnd pėr tė gjitha brezat"". (Sela)

  89:5 Dhe qiejtė do tė kremtojnė mrekullitė e tua, o Zot, dhe besnikėrinė tėnde nė kuvendin e shenjtorėve.

  89:6 Sepse kush mund tė krahasohet nė qiell me Zotin? Dhe kush ėshtė i njėllojtė me Zotin midis bijve tė tė Fuqishmit?

  89:7 Perėndisė ia kanė frikėn shumė nė kuvendin e shenjtorėve, dhe respektohet thellė nga tėrė ata qė e rrethojnė.

  89:8 O Zot, Perėndi i ushtrive, kush ėshtė i fuqishėm si ti, o Zot? Besnikėria jote tė rrethon kudo.

  89:9 Ti e sundon tėrbimin e detit; kur valėt e tij ngrihen, ti i qetėson.

  89:10 Ti e ke bėrė copė-copė Egjiptin, duke e plagosur pėr vdekje; me krah tė fuqishėm ke shpėrndarė armiqtė e tu.

  89:11 Qiejtė janė tė tutė, edhe toka ėshtė jotja; ti e ke krijuar botėn dhe tė gjitha atė qė janė nė tė.

  89:12 Ti ke krijuar veriun dhe jugun; Tabori dhe Hermoni lėshojnė britma gėzimi kur dėgjojnė emrin tėnd.

  89:13 Ti ke krah tė fuqishėm; dora jote ėshtė e fortė, e djathta jote ngrihet nė qiell.

  89:14 Drejtėsia dhe e drejta pėrbėjnė bazėn e fronit tėnd; mirėsia dhe e vėrteta shkojnė pėrpara fytyrės sate.

  89:15 Lum ai popull qė njeh britmėn e gėzimit, o Zot, sepse ai do tė ecė nė dritėn e fytyrės sate;

  89:16 do tė ngazėllojė tėrė ditėn me emrin tėnd dhe do tė gėzohet shumė nė drejtėsinė tėnde.

  89:17 Po, ti je mburrja e forcės sė tyre, dhe me favorin tėnd ti e shton fuqinė tonė.

  89:18 Sepse mburoja jonė i pėrket Zotit dhe mbreti ynė tė Shenjtit tė Izraelit.

  89:19 Ti i fole atėherė nė vegim tė dashurit tėnd dhe the: "Ndihmova njė tė fuqishėm, pėrlėvdova njė tė zgjedhur nga populli.

  89:20 Gjeta Davidin, shėrbėtorin tim, dhe e vajosa me vajin tim tė shenjtė.

  89:21 Dora ime do ta pėrkrahė me vendosmėri dhe krahu im do ta forcojė.

  89:22 Armiku nuk do ta shtypė dhe i ligu nuk do ta pikėllojė.

  89:23 Do tė asgjesoj para tij armiqtė e tij dhe do tė godas ata qė e urrejnė.

  89:24 Besnikėria ime dhe mirėsia ime do tė jenė me tė, dhe me emrin tim do tė bėhet i fuqishėm.

  89:25 Do ta shtrij dorėn e tij mbi detin dhe dorėn e djathtė tė tij mbi lumenjtė.

  89:26 Ai do tė kėrkojė ndihmėn time, duke thėnė: "Ti je Ati im, Perėndia im dhe Kėshtjella ime e shpėtimit".

  89:27 Do ta bėj gjithashtu tė parėlindurin tim, mė tė shkėlqyerin ndėr mbretėrit e dheut.

  89:28 Do tė pėrdor mirėsi ndaj tij pėrjetė, dhe besėlidhja ime me tė do tė mbetet e qėndrueshme.

  89:29 Do t`i bėj gjithashtu pasardhėsit e tij tė pėrjetshem dhe fronin e tij si ditėt e qiejve.

  89:30 Nė rast se bijtė e tij braktisin ligjin tim dhe nuk ecin, sipas urdhėrimeve tė mia,

  89:31 nė rast se shkelin statutet e mia dhe nuk respektojnė urdhėrimet e mia,

  89:32 unė do ta dėnoj shkeljen e tyre me shufėr dhe paudhėsinė e tyre me tė rrahura,

  89:33 por nuk do ta heq mirėsinė time prej tij dhe nuk do tė lė qė besnikėria ime tė jetė e mangėt.

  89:34 Nuk do tė shkel besėlidhjen time dhe nuk do t`i ndryshoj fjalėt qė kanė dalė nga goja ime.

  89:35 Jam betuar njė herė pėr shenjtėrinė time dhe nuk do ta gėnjej Davidin;

  89:36 pasardhėsit e tij do tė jenė pėrjetė dhe froni i tij do tė jetė si dielli para meje,

  89:37 do tė jenė tė qėndrueshėm si hėna, dhe dėshmitari nė qiell ėshtė besnik". (Sela)

  89:38 Por ti na ke braktisur dhe na ke kthyer; je zemėruar shumė kundėr tė vajosurin tėnd.

  89:39 Ti ke pėrēmuar besėlidhjen e lidhur me shėrbėtorin tėnd dhe ke pėrdhosur kurorėn e tij, duke bėrė qė tė bjerė pėr tokė.

  89:40 Ke shembur gjithė mbrojtjet e tij dhe i ke katandisur nė gėrmadha kalatė e tij.

  89:41 Tėrė kalimtarėt e kanė plaēkitur dhe ai ėshtė bėrė gazi i fqinjėve tė tij.

  89:42 Ke lavdėruar dorėn e djathtė tė kundėrshtarėve tė tij dhe ke bėrė tė gėzohen tėrė armiqtė e tu.

  89:43 Ke prishur tehun e shpatės sė tij dhe nuk e ke ndihmuar nė betejė.

  89:44 I ke dhėnė fund madhėshtisė sė tij dhe ke hedhur pėr tokė fronin e tij.

  89:45 Ke shkurtuar ditėt e rinisė sė tij dhe e ke mbuluar me turp. (Sela)

  89:46 Deri kur, o Zot? A do tė fshihesh ti pėrjetė? A do tė flakėrojė si zjarr zemėrimi yt?

  89:47 Kujto sa e shkurtėr ėshtė jeta ime. Pėr ēfarė kotėsie ke krijuar gjithė bijtė e njerėzve?

  89:48 Cili ėshtė njeriu qė jeton, pa parė vdekjen dhe qė mund ta shkėputė jetėn e tij nga pushteti Sheolit? (Sela)

  89:49 Ku janė, o Zot, mirėsitė e tua tė lashta, pėr tė cilat iu betove Davidit nė besnikėrinė tėnde?

  89:50 Kujto, o Zot, fyerjen qė iu bė shėrbėtorėve tė tu, dhe si unė mbaj nė zemėr fyerjen e rėndė tė tė gjitha kombeve,

  89:51 me tė cilėn armiqtė e tu kanė fyer, o Zot, me tė cilėn kanė fyer hapat e tė vajosurit tėnd.

  89:52 I bekuar qoftė Zoti pėrjetė. Amen, po, amen!

  GOTO NEXT CHAPTER - BIBLE INDEX & SEARCH

  God Rules.NET
  Search 100+ volumes of books at one time. Luther Bible Search Engine. Elberfelder Bible Search Engine. German SCH Bible Search Engine